Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v červenci nečekaně dále výrazně klesl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v červenci k červnu nečekaně opět klesl. Malý pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak překvapivě zvýšil na solidní rychlost, trh čekal zastavení jejího poklesu v podobě stagnace. Index silně klesl na - 12,3 bodů z - 3,3 bodů v červnu, trh čekal jeho posílení na 0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření značně zesílil solidní pokles nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů přesto zůstala velmi silná a rychlost růstu cen vlastní produkce zůstala silná. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem taky meziměsíčně značně klesl, zůstal ale solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 dále klesl do pásma recese podobně jako půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech opět méně, než předchozí měsíc, naopak výhled oživení zaměstnanosti se vůči červnu zlepšil. Meziměsíčně se snížil výhled investic, zůstává tak pouze opatrně optimistický. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i růstu cen, který ale stejně jako trh práce má zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (7 2022, body):

Skutečnost:   - 12,3
Očekávání:       0
Předchozí:     - 3,3

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v červenci k červnu nečekaně opět klesl. Malý pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak překvapivě zvýšil na solidní rychlost, trh čekal zastavení jejího poklesu v podobě stagnace. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření značně zesílil solidní pokles nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů přesto zůstala velmi silná a rychlost růstu cen vlastní produkce zůstala silná. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem taky meziměsíčně značně klesl, zůstal ale solidní. 

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 dále klesl do pásma recese podobně jako půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech opět méně, než předchozí měsíc, naopak výhled oživení zaměstnanosti se vůči červnu zlepšil. Meziměsíčně se snížil výhled investic, zůstává tak pouze opatrně optimistický. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v červenci k červnu nečekaně opět klesl. Malý pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak překvapivě zvýšil na solidní rychlost, trh čekal zastavení jejího poklesu v podobě stagnace. 

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i růstu cen, který ale stejně jako trh práce má zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia