Makroekonomické události USA: Index obecné současné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v prosinci nečekaně byť jen slabě vzrostl, její růst drobně posílil a zůstal silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku v prosinci vůči listopadu nečekaně byť jen slabě vzrostl. Růst ekonomické aktivity drobně posílil a zůstal silný, trh čekal jeho pokles na solidní rychlost. Index překvapivě vzrostl na 31,9 bodů z 30,9 bodů v listopadu, trh čekal jeho pokles na 25,0 bodů. Pohledem firem zpracovatelského průmyslu oblasti růst cen vstupů byl prudký a růst cen vlastní produkce byl silný. Solidní je i růst termínů dodávek. Očekávání růstu ekonomické aktivity druhého čtvrtletí roku 2022 vůči listopadu klesla, nicméně zůstávají solidní. Firmy zpracovatelského průmyslu regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (12 2021, body)

Skutečnost:   31,9 
Očekávání:    25,0
Předchozí:     30,9

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku v prosinci vůči listopadu nečekaně byť jen slabě vzrostl. Růst ekonomické aktivity drobně posílil a zůstal silný, trh čekal jeho pokles na solidní rychlost. 

Pohledem firem zpracovatelského průmyslu oblasti růst cen vstupů byl prudký a růst cen vlastní produkce byl silný. Solidní je i růst termínů dodávek. 

Očekávání růstu ekonomické aktivity druhého čtvrtletí roku 2022 vůči listopadu klesla, nicméně zůstávají solidní. Firmy zpracovatelského průmyslu regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku v prosinci vůči listopadu nečekaně byť jen slabě vzrostl. Růst ekonomické aktivity drobně posílil a zůstal silný, trh čekal jeho pokles na solidní rychlost. 

V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia