Makroekonomické události USA: Index obecné ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v říjnu značně klesl, víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Růst současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v říjnu k září značně oslabil, víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil ze silné na solidní rychlost, trh čekal jeho poněkud menší oslabení. Index klesl na 23,8 bodů z 30,7 bodů v září, trh čekal jeho pokles na 25,0 bodů. Inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce) zůstávají velmi silné, robustní je i růst nových zakázek a zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro začátek roku 2022 zastavil prudký pokles minulých měsíců a poněkud se zvýšil. Přesto očekávání průmyslových podniků oblasti obecné ekonomické aktivity pro přelom prvního a druhého čtvrtletí 2022 zůstávají nezvykle opatrná, což platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak firmy čekají opět jejich silný růst cen vstupů a vlastní produkce, růst zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fed Philadelphia (10 2021, body):

Skutečnost:   23,8
Očekávání:    25,0
Předchozí:     30,7

Rozbor: Růst současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v říjnu k září značně oslabil, víc, než se čekalo. Růst současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil ze silné na solidní rychlost, trh čekal jeho poněkud menší oslabení. Inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce) zůstávají velmi silné, robustní je i růst nových zakázek a zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro začátek roku 2022 zastavil prudký pokles minulých měsíců a poněkud se zvýšil. Přesto očekávání průmyslových podniků oblasti obecné ekonomické aktivity pro přelom prvního a druhého čtvrtletí 2022 zůstávají nezvykle opatrná, což platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak firmy čekají opět jejich silný růst cen vstupů a vlastní produkce, růst zaměstnanosti a taky výhled oživení investic.

Hodnocení: Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia