Makroekonomické události USA: Index obecné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v listopadu vzrostl o dost víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku v listopadu vůči říjnu vzrostl o dost silněji, než se čekalo. Růst ekonomické aktivity meziměsíčně vzrostl ze solidní na silnou rychlost. Index ostře vzrostl na 30,9 bodů z 19,8 bodů v říjnu, trh čekal jeho méně silný růst na 21,2 bodů. Pohledem firem zpracovatelského průmyslu oblasti růst cen vstupů byl prudký a růst cen vlastní produkce byl velmi silný. Do rekordních výšin stále šplhají prodloužené termíny dodávek. Očekávání růstu ekonomické aktivity druhého čtvrtletí roku 2022 vůči říjnu ostře klesla, nicméně zůstávají solidní. Firmy zpracovatelského průmyslu regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (11 2021, body)

Skutečnost:  30,9 
Očekávání:    21,2
Předchozí:     19,8

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku v listopadu vůči říjnu vzrostl o dost silněji, než se čekalo. Růst ekonomické aktivity meziměsíčně vzrostl ze solidní na silnou rychlost. 

Pohledem firem zpracovatelského průmyslu oblasti růst cen vstupů byl prudký a růst cen vlastní produkce byl velmi silný. Do rekordních výšin stále šplhají prodloužené termíny dodávek. 

Očekávání růstu ekonomické aktivity druhého čtvrtletí roku 2022 vůči říjnu ostře klesla, nicméně zůstávají solidní. Firmy zpracovatelského průmyslu regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. 

Hodnocení: V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia