Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v říjnu klesl méně, než se čekalo, růst aktivity zůstal velmi silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v říjnu vůči září ztratil méně, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes pokles zůstane velmi silný, což se potvrdilo, pokles byl nakonec vůči předpokladům menší. Index klesl na 60,8 bodů z 61,1 bodů v září, trh čekal jeho snížení jen na 60,5 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v říjnu přes posílení zůstal malý. Prudce roste zpožďování vyřizování zakázek a velmi silně roste objem nevyřízených zakázek, ceny vstupů rostou až velmi prudce. Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (10 2021, body)

Skutečnost: 60,8
Očekávání:  60,5
Předchozí:    61,1

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v říjnu vůči září ztratil méně, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes pokles zůstane velmi silný, což se potvrdilo, pokles byl nakonec vůči předpokladům menší. Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v říjnu přes posílení zůstal malý. Prudce roste zpožďování vyřizování zakázek a velmi silně roste objem nevyřízených zakázek, ceny vstupů rostou až velmi prudce. 

Hodnocení: Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia