Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v prosinci klesl značně víc, než se čekalo, růst aktivity odvětví byl silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v prosinci vůči listopadu klesl značně víc, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes menší snížení zůstane velmi silný. Tempo růstu oslabilo ve skutečnosti výrazně více a kleslo na silnou úroveň. Index klesl značně víc, než se čekalo na 58,7 bodů z 61,1 bodů v listopadu, trh čekal jeho jen menší pokles na 60,0 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Přesto prosinec ukázal výrazné zmírnění zpožďování dodávek z prudkého tempa na velmi silné. Ještě silněji klesl růst cen vstupů z velmi prudké rychlosti na velmi silnou. Růst zaměstnanosti v prosinci vůči listopadu posílil ze slabší na solidní tempo. Růst nevyřízených zakázek vůči listopadu drobně vzrostl a zůstal velmi silný. Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (12 2021, body)

Skutečnost: 58,7
Očekávání:  60,0
Předchozí:    61,1

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v prosinci vůči listopadu klesl značně víc, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes menší snížení zůstane velmi silný. Tempo růstu oslabilo ve skutečnosti výrazně více a kleslo na silnou úroveň. 

Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Přesto prosinec ukázal výrazné zmírnění zpožďování dodávek z prudkého tempa na velmi silné. Ještě silněji klesl růst cen vstupů z velmi prudké rychlosti na velmi silnou. Růst zaměstnanosti v prosinci vůči listopadu posílil ze slabší na solidní tempo. Růst nevyřízených zakázek vůči listopadu drobně vzrostl a zůstal velmi silný. 

Hodnocení: Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia