Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v květnu nečekaně vzrostl, růst aktivity odvětví stále solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v květnu vůči dubnu nečekaně vzrostl, růst aktivity odvětví zůstal solidní. Index překvapivě vzrostl na 56,1 z 55,4 bodů v dubnu, trh čekal jeho pokles na 54,5 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabil růst poptávky, v květnu byl solidní. Růst nevyřízených objednávek vůči dubnu posílil ze solidního na silné tempo. Produkční limity nicméně setrvávají. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, meziměsíčně se ale snížilo. Růst cen klesl, ale jeho tempo zůstává velmi prudké. Zaměstnanosti vůči dubnu dále oslabila, když její dubnový drobný růst se změnil v malý pokles. Data potvrzují slábnoucí, stále však solidní expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (4 2022, body)

Skutečnost: 56,1
Očekávání:  54,5
Předchozí:   55,4

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v květnu vůči dubnu nečekaně vzrostl, růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabil růst poptávky, v květnu byl solidní. Růst nevyřízených objednávek vůči dubnu posílil ze solidního na silné tempo. Produkční limity nicméně setrvávají. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, meziměsíčně se ale snížilo. Růst cen klesl, ale jeho tempo zůstává velmi prudké. Zaměstnanosti vůči dubnu dále oslabila, když její dubnový drobný růst se změnil v malý pokles. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v květnu vůči dubnu nečekaně vzrostl, růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Data potvrzují slábnoucí, stále však solidní expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia