Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v dubnu nečekaně a významně ztratil, potvrzuje se trend slábnutí růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nečekaně a významně ztratil. Růst aktivity v březnu silný se snížil na solidní tempo. Index překvapivě klesl na 55,4 bodů z 57,1 bodů v březnu, trh čekal jeho růst na 57,6 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabil růst poptávky, v dubnu byl sotva solidní. Zeslábl tak i růst nevyřízené produkce. Produkční limity nicméně setrvávají. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, meziměsíčně se dále zvýšilo. Růst cen klesl, ale jeho tempo zůstává velmi prudké. Růst zaměstnanosti vůči březnu silně klesl ze solidní na nízké tempo. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (4 2022, body)

Skutečnost: 55,4
Očekávání:  57,6
Předchozí:   57,1

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nečekaně a významně ztratil. Růst aktivity v březnu silný se snížil na solidní tempo. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabil růst poptávky, v dubnu byl sotva solidní. Zeslábl tak i růst nevyřízené produkce. Produkční limity nicméně setrvávají. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, meziměsíčně se dále zvýšilo. Růst cen klesl, ale jeho tempo zůstává velmi prudké. Růst zaměstnanosti vůči březnu silně klesl ze solidní na nízké tempo. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nečekaně a významně ztratil. Růst aktivity v březnu silný se snížil na solidní tempo. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia