Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v březnu nečekaně klesl, růst aktivity odvětví zůstal silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v březnu vůči únoru nečekaně klesl. Růst aktivity ale přes své snížení zůstal silný, i když trh čekal naopak posílení růstu. Index překvapivě klesl na 57,1 bodů z 58,6 bodů v únoru, trh čekal jeho růst na 59,0 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, byť se meziměsíčně drobně snížilo. Růst cen patrně v reakci na Ukrajinskou krizi vůči únoru silně zvýšil a jeho tempo vzrostlo z prudké na velmi prudkou rychlost. Růst zaměstnanosti k únoru zesílil z menší na solidní rychlost. Růst nevyřízených zakázek se vůči únoru značně snížil, zůstal ale velmi silný. Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (3 2022, body)

Skutečnost: 57,1
Očekávání:  59,0
Předchozí:   58,6

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v březnu vůči únoru nečekaně klesl. Růst aktivity ale přes své snížení zůstal silný, i když trh čekal naopak posílení růstu. 

Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Zpožďování dodávek je nadále velmi silné, byť se meziměsíčně drobně snížilo. Růst cen patrně v reakci na Ukrajinskou krizi vůči únoru silně zvýšil a jeho tempo vzrostlo z prudké na velmi prudkou rychlost. Růst zaměstnanosti k únoru zesílil z menší na solidní rychlost. Růst nevyřízených zakázek se vůči únoru značně snížil, zůstal ale velmi silný. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v březnu vůči únoru nečekaně klesl. Růst aktivity ale přes své snížení zůstal silný, i když trh čekal naopak posílení růstu. 

Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia