Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v únoru nečekaně a výrazněji klesl, aktivita stále roste solidně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v únoru vůči lednu nečekaně a výrazněji klesl. Růst aktivity byl ještě v lednu silný, v únoru přes pokles zůstal solidní. Trh čekal naopak posílení růstu na velmi silnou hodnotu. Index ISM služeb překvapivě klesl na 56,5 bodů z 59,9 bodů v lednu, trh čekal jeho zvýšení na 61,0 bodů. Ve službách zpomalil růst poptávky resp. nových zakázek z velmi silné na solidní hladinu. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Menší růst zaměstnanosti z ledna v únoru přešel do drobného poklesu. Růst objemu nevyřízených zakázek se růstem zvýšil ze silné na velmi silnou hladinu. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu ale zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, vůči lednu se drobně zvýšilo. Růst cen vstupů zůstává prudký, také on se meziměsíčně lehce zvedl. Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA: Index ISM služeb (2 2022, body)

Skutečnost: 56,5
Očekávání:  61,0
Předchozí:   59,9

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v únoru vůči lednu nečekaně a výrazněji klesl. Růst aktivity byl ještě v lednu silný, v únoru přes pokles zůstal solidní. Trh čekal naopak posílení růstu na velmi silnou hodnotu. 

Ve službách zpomalil růst poptávky resp. nových zakázek z velmi silné na solidní hladinu. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Menší růst zaměstnanosti z ledna v únoru přešel do drobného poklesu. Růst objemu nevyřízených zakázek se růstem zvýšil ze silné na velmi silnou hladinu. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu ale zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, vůči lednu se drobně zvýšilo. Růst cen vstupů zůstává prudký, také on se meziměsíčně lehce zvedl.

Důležité komentáře: Index ISM služeb Spojených států amerických v únoru vůči lednu nečekaně a výrazněji klesl. Růst aktivity byl ještě v lednu silný, v únoru přes pokles zůstal solidní. Trh čekal naopak posílení růstu na velmi silnou hodnotu. 

Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia