Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v prosinci spadl z listopadového rekordu o dost víc, než se čekalo, růst aktivity stále velmi silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v prosinci vůči listopadovému rekordu spadl o dost víc, než se čekalo. Růst aktivity služeb tak přes pokles zůstal velmi silný, což trh čekal taky, ale značně méně, než v listopadu resp. než čekal trh. Ve službách zpomalil růst poptávky z prudké rychlosti na velmi silnou. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v prosinci klesl, avšak zůstal solidní. Růst objemu nevyřízených zakázek přes pokles zůstal velmi silný. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu ale zpožďování vyřizování zakázek v prosinci výrazně oslabilo z prudkého tempa na velmi silné. Ceny vstupů rostou stále velmi prudce. Index ISM služeb klesl na 62,0 bodů z rekordniích 69,1 bodů v listopadu, trh čekal jen jeho moéně silné snížení na 66,9 bodů. Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA: Index ISM služeb (12 2021, body)

Skutečnost: 62,0
Očekávání:  66,9
Předchozí:   69,1 (rekordní maximum)

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v prosinci vůči listopadovému rekordu spadl o dost víc, než se čekalo. Růst aktivity služeb tak přes pokles zůstal velmi silný, což trh čekal taky, ale značně méně, než v listopadu resp. než čekal trh. Ve službách zpomalil růst poptávky z prudké rychlosti na velmi silnou. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v prosinci klesl, avšak zůstal solidní. Růst objemu nevyřízených zakázek přes pokles zůstal velmi silný. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu ale zpožďování vyřizování zakázek v prosinci výrazně oslabilo z prudkého tempa na velmi silné. Ceny vstupů rostou stále velmi prudce. 

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v prosinci vůči listopadovému rekordu spadl o dost víc, než se čekalo. Růst aktivity služeb tak přes pokles zůstal velmi silný, což trh čekal taky, ale značně méně, než v listopadu resp. než čekal trh.

Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia