Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v květnu klesl víc, než se čekalo, byl solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v květnu meziměsíčně klesl víc, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zpomalil ze silného na solidní tempo. Index ISM služeb klesl víc, než čekal trh na 55,9 bodů z 57,1 bodů v dubnu, trh čekal jeho menší snížení na 56,4 bodů. Stejně jak ve zpracovatelském průmyslu v úvodu druhého čtvrtletí je znát značný pokles růstu aktivity. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA: Index ISM služeb (5 2022, body)

Skutečnost: 55,9
Očekávání:  56,4
Předchozí:   57,1

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v květnu meziměsíčně klesl víc, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zpomalil ze silného na solidní tempo. 

Stejně jak ve zpracovatelském průmyslu v úvodu druhého čtvrtletí je znát značný pokles růstu aktivity. V porovnání s dubnem, růst produkce služeb značně klesl ze silného na solidní tempo. Naopak růst poptávky resp. nových zakázek otočil ze solidní na silnou rychlost. Zaměstnanost po drobném dubnovém poklesu v květnu lehce vzrostla. 

Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Silně meziměsíčně klesl růst nevyřízených zakázek na slabou hladinu, když ještě v dubnu byl silný. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, byť meziměsíčně markantně kleslo. Růst cen vstupů zůstává prudký, byť vůči dubnu poněkud klesl.

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v květnu meziměsíčně klesl víc, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zpomalil ze silného na solidní tempo. 

Stejně jak ve zpracovatelském průmyslu v úvodu druhého čtvrtletí je znát značný pokles růstu aktivity. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia