Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v červnu klesl víc, než se čekalo, zůstal solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v červnu meziměsíčně klesl méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. Index ISM služeb klesl míň, než čekal trh na 55,3 bodů z 55,9 bodů v květnu, trh čekal jeho větší snížení na 54,3 bodů. Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA: Index ISM služeb (6 2022, body)

Skutečnost: 55,3
Očekávání:  54,3
Předchozí:   55,9

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v červnu meziměsíčně klesl méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. V porovnání s květnem, růst produkce služeb posílil a zůstal solidní. Naopak růst poptávky resp. nových zakázek oslabil ze silné na solidní rychlost. Zaměstnanost po drobném květnovém růstu v červnu poněkud klesla. 

Silně meziměsíčně vzrostl růst nevyřízených zakázek na velmi silnou hladinu, když ještě v květnu byl slabý. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, když meziměsíčně se ještě lehce zvýšilo. Růst cen vstupů zůstává prudký, byť vůči květnu poněkud klesl.

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v červnu meziměsíčně klesl méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia