Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v červenci nečekaně vzrostl, růst sektoru zůstává solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v červenci nečekaně vzrostl, trh čekal jeho výraznější pokles. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. Index ISM služeb překvapivě vzrostl na 56,7 bodů z 55,3 bodů v červnu, trh čekal jeho větší snížení na 53,5 bodů. Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA: Index ISM služeb (7 2022, body)

Skutečnost: 56,7
Očekávání:  53,5
Předchozí:   55,3

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v červenci nečekaně vzrostl, trh čekal jeho výraznější pokles. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. V porovnání s červnem navíc klíčové pilíře aktivity, růst produkce a nové zakázky (reprezentující poptávku) zrychlily svůj růst téměř k velmi silnému tempu, když v červnu rostly solidně. Drobný pokles zaměstnanosti z června se zmírnil. 

Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Růst nevyřízených zakázek meziměsíčně klesl z velmi silného tempa na silné. Zpožďování vyřizování zakázek vůči červnu oslabilo z velmi silné úrovně na silnou. Růst cen vstupů podobně jako ve zpracovatelském průmyslu ostře oslabil, ve službách klesl z velmi prudkého na prudké tempo. 

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v červenci nečekaně vzrostl, trh čekal jeho výraznější pokles. Růst aktivity odvětví zůstal solidní. 

Ve druhém čtvrtletí je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia