Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v březnu vzrostl trochu méně, než se čekalo, silný růst aktivity

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v březnu klesl trochu méně, než se čekalo. Růst aktivity byl v únoru solidni, v březnu vzrostl na silnou úroveň, o něco méně, než čekal trh. Index ISM služeb vzrostl trochu méně, než čekal trh na 58,3 bodů z 56,5 bodů v únoru, trh čekal jeho o něco větší zvýšení na 58,4 bodů. Ve službách zrychlil růst poptávky resp. nových zakázek zpět na velmi silnou ze solidní hladiny. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Menší pokles zaměstnanosti z února v březnu přešel do solidního růstu. Růst objemu nevyřízených zakázek se nepatrně zvýšil a zůstal velmi silný. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, byť se vůči únoru snížilo. Růst cen vstupů zůstává prudký, meziměsíčně se lehce zvedl. Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

USA: Index ISM služeb (3 2022, body)

Skutečnost: 58,3
Očekávání:  58,4
Předchozí:   56,5

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v březnu klesl trochu méně, než se čekalo. Růst aktivity byl v únoru solidni, v březnu vzrostl na silnou úroveň, o něco méně, než čekal trh. 

Ve službách zrychlil růst poptávky resp. nových zakázek zpět na velmi silnou ze solidní hladiny. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Menší pokles zaměstnanosti z února v březnu přešel do solidního růstu. Růst objemu nevyřízených zakázek se nepatrně zvýšil a zůstal velmi silný. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné, byť se vůči únoru snížilo. Růst cen vstupů zůstává prudký, meziměsíčně se lehce zvedl. 

Důležité komentáře: Index ISM služeb Spojených států amerických v březnu klesl trochu méně, než se čekalo. Růst aktivity byl v únoru solidni, v březnu vzrostl na silnou úroveň, o něco méně, než čekal trh. 

Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia