Makroekonomické události USA: Index ISM průmyslu v listopadu drobně vzrostl, o něco víc, než se čekalo, aktivita stále roste velmi silně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v listopadu vůči říjnu drobně vzrostl, o něco víc, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes malé zvýšení zůstane velmi silný, což se potvrdilo, posílení bylo nakonec vůči předpokladům o něco větší. Index lehce vzrostl na 61,1 bodů z 60,8 bodů v říjnu, trh čekal jeho jen o něco menší růst na 61,0 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v listopadu přes posílení zůstal malý. Prudce roste zpožďování vyřizování zakázek a velmi silně roste objem nevyřízených zakázek, ceny vstupů rostou až velmi prudce. Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (11 2021, body)

Skutečnost: 61,1
Očekávání:  61,0
Předchozí:  60,8

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v listopadu vůči říjnu drobně vzrostl, o něco víc, než se čekalo. Trh čekal, že růst aktivity přes malé zvýšení zůstane velmi silný, což se potvrdilo, posílení bylo nakonec vůči předpokladům o něco větší. 

Ve zpracovatelském průmyslu trvá obecně stav velmi silného růstu poptávky, firmy mají ale potíže s doplňováním zásob, surovin výroby a pracovní síly. Růst zaměstnanosti v listopadu přes posílení zůstal malý. Prudce roste zpožďování vyřizování zakázek a velmi silně roste objem nevyřízených zakázek, ceny vstupů rostou až velmi prudce. 

Hodnocení: Data potvrzují expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To může být důvodem limitů růstu sektoru.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia