Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v únoru klesl víc, než se čekalo, výhled do druhého pololetí slábne

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil víc, než čekal trh, ale zůstal solidní. Index klesl na 16,0 bodů z 23,2 bodů v lednu, trh čekal jeho jen menší pokles na 20,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření se podobně snížil i růst nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, růst cen vstupů klesl z prudké na velmi silnou rychlost a růst cen vlastní produkce zůstává silný. Ze solidní na silnou hladinu vzrostl růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro začátek druhého pololetí 2022 klesl a zůstává jen opatrně příznivý. To platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce a oživení investic, byť tato očekávání cen a kapitálových výdajů vůči lednu klesla a taky robustní výhled zaměstnanosti. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb stále potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (2 2022, body):

Skutečnost:   16,0
Očekávání:    20,0
Předchozí:     23,2

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil víc, než čekal trh, ale zůstal solidní. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření se podobně snížil i růst nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, růst cen vstupů klesl z prudké na velmi silnou rychlost a růst cen vlastní produkce zůstává silný. Ze solidní na silnou hladinu vzrostl růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro začátek druhého pololetí 2022 klesl a zůstává jen opatrně příznivý. To platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce a oživení investic, byť tato očekávání cen a kapitálových výdajů vůči lednu klesla a taky robustní výhled zaměstnanosti. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v únoru k lednu klesl víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil víc, než čekal trh, ale zůstal solidní. 

Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb stále potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia