Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v srpnu nečekaně, byť mírně klesl, růst ekonomiky zůstává solidní, dále slábne výhled

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v srpnu k červenci nečekaně byť mírně klesl. Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu nicméně zůstal solidní, trh čekal jeho drobné zvýšení. Index klesl na 19,4 bodů z 21,9 bodů v červenci, trh naopak čekal jeho růst na 23,0 bodů. Rostou stále silné inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce) a růst zaměstnanosti byl po meziměsíčním růstu silný. Půlroční výhled ekonomické aktivity pro začátek roku 2022 opět klesl, stále však signalizuje pokračování oživení ekonomiky. I pro začátek příštího roku firmy čekají opět akceleraci růstu cen vstupů a vlastní produkce. Rovněž čekají zesílení růstu zaměstnanosti a taky výhled oživení investic, byť v obou případech méně než v červenci. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného ekonomického růstu a inflačních tlaků.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fed Philadelphia (8 2021, body):

Skutečnost:   19,4
Očekávání:    23,0
Předchozí:     21,9

Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v srpnu k červenci nečekaně byť mírně klesl. Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu nicméně zůstal solidní, trh čekal jeho drobné zvýšení. Rostou stále silné inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce) a růst zaměstnanosti byl po meziměsíčním růstu silný. Půlroční výhled ekonomické aktivity pro začátek roku 2022 opět klesl, stále však signalizuje pokračování oživení ekonomiky. I pro začátek příštího roku firmy čekají opět akceleraci růstu cen vstupů a vlastní produkce. Rovněž čekají zesílení růstu zaměstnanosti a taky výhled oživení investic, byť v obou případech méně než v červenci. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného ekonomického růstu a inflačních tlaků.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání