Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v červenci nečekaně silně klesl, solidní růst ekonomiky, oslabil výhled

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v červenci k červnu nečekaně silně klesl. Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu tak značně klesl a zatímco v červnu byl ještě silný, v červenci solidní. Trh čekal značně menší pokles. Index klesl na 21,9 bodů z 30,7 bodů v červnu, trh čekal jeho pokles jen na 28,0 bodů. Rostou stále silné inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce), ale méně než v červnu a růst zaměstnanosti byl solidní. Půlroční výhled ekonomické aktivity pro začátek roku 2022 klesl, stále však signalizuje pokračování oživení ekonomiky. I pro začátek příštího roku firmy čekají opět akceleraci růstu cen vstupů a vlastní produkce, byť méně než v červnu a rovněž zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného ekonomického růstu a inflačních tlaků.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fed Philadelphia (7 2021, body):

Skutečnost:   21,9
Očekávání:    28,0
Předchozí:     30,7

Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v červenci k červnu nečekaně silně klesl. Růst ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu tak značně klesl a zatímco v červnu byl ještě silný, v červenci solidní. Rostou stále silné inflační tlaky (ceny vstupů i vlastní produkce), ale méně než v červnu a růst zaměstnanosti byl solidní. Půlroční výhled ekonomické aktivity pro začátek roku 2022 klesl, stále však signalizuje pokračování oživení ekonomiky. I pro začátek příštího roku firmy čekají opět akceleraci růstu cen vstupů a vlastní produkce, byť méně než v červnu a rovněž zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného ekonomického růstu a inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání