Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku v říjnu klesl značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku v říjnu vůči září klesl značně víc, než se čekalo. Růst ekonomické aktivity meziměsíčně klesl ze silné na solidní rychlost. Index ostře klesl na 19,8 bodů z 34,3 bodů v září, trh čekal jeho méně silný pokles na 27,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti prudký růst cen vstupů přetrvával stejně jako silný růst cen vlastní produkce. Do rekordních výšin stále šplhají prodloužené termíny dodávek. Očekávání růstu ekonomické aktivity prvního pololetí roku 2022 vůči září drobně vzrostla a zůstávají solidní. Průmyslové firmy regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. Naopak firmy čekají, že za půl roku další prodlužování dodacích termínů bude jen malé. V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek Fed New York (10 2021, body)

Skutečnost:   19,8 
Očekávání:    27,0
Předchozí:    34,3

Rozbor: Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku v říjnu vůči září klesl značně víc, než se čekalo. Růst ekonomické aktivity meziměsíčně klesl ze silné na solidní rychlost. Pohledem průmyslových firem oblasti prudký růst cen vstupů přetrvával stejně jako silný růst cen vlastní produkce. Do rekordních výšin stále šplhají prodloužené termíny dodávek. Očekávání růstu ekonomické aktivity prvního pololetí roku 2022 vůči září drobně vzrostla a zůstávají solidní. Průmyslové firmy regionu nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce. Z historického srovnání též trvá robustní výhled růstu zaměstnanosti a investiční aktivity. Naopak firmy čekají, že za půl roku další prodlužování dodacích termínů bude jen malé. 

Hodnocení: V tomto roce růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílí ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. 


 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia