Makroekonomické události USA: HDP v prvním čtvrtletí překvapivě oslabil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt nečekaně klesl. Ekonomiku stlačila redukce zásob. Bez tohoto efektu ovšem růst ekonomiky též zpomalil, když slabost sílící domácí poptávku spotřeby domácností a investic kryl silný růst dovozu. HDP oslabil 1,4 % po růstu 6,9 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho růst 1,1 %. V mezinárodně porovnatelném meziročním srovnání ekonomika překonala první kvartál 2021 3,6 %, srovnání předchozích kvartálů vycházelo růstem 5,5 %. Stále platí, že s ústupem koronavirové pandemie a otevíráním ekonomiky s pokračující silnou podporou poptávky ultraexpanzí fiskální a monetární politiky (nulové úrokové sazby, nákupy cenných papírů) se vracela důvěra spotřebitelům i firmám, trh práce posílil k maximu a ekonomické subjekty více nakupovaly a investovaly. Na druhou stranu zvlášť ve druhém pololetí ekonomiku tak jako jinde ve světě brzdily poryvy vln koronavirové pandemie a taky s ní související nedostatek produkčních zdrojů, výpadky dodávek a produkce a silný růst cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. Rovněž vysoká inflace vede centrální banku, Federální rezervní systém k útlumu monetární expanze, zvyšování úrokových sazeb je již patrné na trzích. Ukrajinská krize se zatím do dat tolik nepromítla. Rok 2022 by měl být ve znamení sice zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Výhled růstu ekonomiky zůstává příznivý, měl by vydržet silný i v dalších letech. Tento rok bude ve znamení růstu úrokových sazeb - i když růst ekonomiky zadrhává, centrální banka, Federální rezervní systém, utlumuje podporu ekonomiky monetární ultraexpanzí kvůli trvaleji zvýšené inflaci. Fed signalizuje i agresivnější růst úrokových sazeb. Produkční limity stále trvají. Proto ekonomický růst dále zpomalí. Na druhou stranu ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot. Návrat k normálu Fedu 2 % bude patrně trvat déle i několik let. Guvernér Fedu Jerome Powell tento jev v březnu odhadl na tři měsíce, nedávno však varoval před hospodářskou recesí. Zvyšování úrokových sazeb již má přímo cílit na útlum poptávky. Ukrajinská krize je rizikem vývoje ekonomiky.

USA: Hrubý domácí produkt (1Q 2022, anualizovaná mezikvartální změna, sezónně očištěno)

Skutečnost: - 1,4 %
Očekávání:      1,1 %
Předchozí:       6,9 %

USA: Hrubý domácí produkt (1Q 2022, meziroční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   3,6 %
Očekávání:    
Předchozí:     5,5 %

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt nečekaně klesl. Ekonomiku stlačila redukce zásob. Bez tohoto efektu ovšem růst ekonomiky též zpomalil, když slabost sílící domácí poptávku spotřeby domácností a investic kryl silný růst dovozu. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt nečekaně klesl. Ekonomiku stlačila redukce zásob. Bez tohoto efektu ovšem růst ekonomiky též zpomalil, když slabost sílící domácí poptávku spotřeby domácností a investic kryl silný růst dovozu. 

Rok 2022 by měl být ve znamení sice zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Výhled růstu ekonomiky zůstává příznivý, měl by vydržet silný i v dalších letech. 

Tento rok bude ve znamení růstu úrokových sazeb - i když růst ekonomiky zadrhává, centrální banka, Federální rezervní systém, utlumuje podporu ekonomiky monetární ultraexpanzí kvůli trvaleji zvýšené inflaci. Fed signalizuje i agresivnější růst úrokových sazeb. Produkční limity stále trvají. Proto ekonomický růst dále zpomalí. 

Na druhou stranu začíná ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. 

Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot. Návrat k normálu Fedu 2 % bude patrně trvat déle i několik let. Guvernér Fedu Jerome Powell tento jev v březnu odhadl na tři měsíce, nedávno však varoval před hospodářskou recesí. Zvyšování úrokových sazeb  již má přímo cílit na útlum poptávky. 

Ukrajinská krize je rizikem vývoje ekonomiky. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia