Makroekonomické události USA: Červencová spotřebitelská inflace (CPI) oslabila víc, než se čekalo, zůstala silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.08.2022
  |  
Josef Kvarda
V červenci ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, ovšem oslabila víc, než se čekalo dlouho očekáváným oslabením hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Cenové růsty se ale snížily i v jiných kategoriích. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně nečekaně stagnoval, trh čekal jeho zvýšení 0,2 % po jeho růstu 1,3 % v červnu. Jeho meziroční růst klesl na 8,5 %, víc než čekal trh na 8,7 % z dlouhodobého maxima 9,1 % (rekord od listopadu 1981). Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl 0,3 %, pod silnějším očekáváním trhu 0,5 % po jeho růstu 0,7 % v červnu. Na meziroční úrovni jeho růst překvapivě stagnoval na červnových 5,9 %, ač se dle trhu měl zvýšit na 6,1 %. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

USA: Index CPI (7 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0 %
Očekávání:     0,2 %
Předchozí:      1,3 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (7 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,3 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,7 %

USA: Index CPI (7 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  8,5 % 
Očekávání:   8,7 %
Předchozí:    9,1 % (maximum od 11 1981)

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (7 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 5,9 % 
Očekávání:  6,1 %
Předchozí:   5,9 %

Rozbor: V červenci ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, ovšem oslabila víc, než se čekalo dlouho očekáváným oslabením hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Cenové růsty se ale snížily i v jiných kategoriích. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku.

Meziměsíční vývoj: Pokles cen energií 4,6 % resp. benzínu 7,7 % pokryl pokračující silnější růst cen potravin 1,1 % a taky cen ostatního zboží a služeb 0,3 %. Ten byl stále tažen silnějším růstem cen bydlení, ale i ten zeslábl na 0,3 %. 

Meziroční vývoj: Silný meziměsíční pokles cen energií se příznivě promítl i do snížení jejich meziročního růstu na 32,9 % z 41,6 % v červnu. To snížilo cellkovou meziroční inflaci o 0,8 procentního bodu. Naopak silný meziroční růst cen potravin se dále zvýšil na 10,9 %, nejvíce od května 1979, což tlumilo pokles meziroční inflace. Meziroční růst cen bez cen potravin a energií v červenci stagnoval na 5,9 %. 

Největší příspěvek na meziroční inflaci přes jeho pronikavé snížení mají stále energie, 3 procentní body, potraviny mají příspěvek poloviční, 1,5 procentního bodu. V rámci cen bez cen potravin a energií dominuje cenovým příspěvkem kategorie bydlení příspěvkem 1,8 procentního bodu. 

Hodnocení: V červenci ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, ovšem oslabila víc, než se čekalo dlouho očekáváným oslabením hlavního tahouna rok velmi silné inflace, cen energií resp. benzínu. Cenové růsty se ale snížily i v jiných kategoriích. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému, která proto utahuje monetární politiku.

Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia