Očekávané makroekonomické události týdne 6. - 10.12. USA: Růst produktivity práce, mezd a jednotkových pracovních nákladů v průměru trenduje k mírné dynamice, zvýšená inflace se má v listopadu dále citelně zvýšit

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Produktivita práce, mzdy, jednotkové pracovní náklady, revize (3Q 2021, 7.12.) a spotřebitelská inflace CPI (11 2021, 10.12.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 6. - 10.12. 2021 Spojených států amerických. Koronavirová pandemie rozkývala data produtkivity práce, mezd a jednotkových pracovních nákladů do velkých rotací, datové zklidnění a s nimi i nastavení trvalejších trendů teprve přijdou. Zatím se zdá, že silný růst ekonomiky tohoto roky tažený fiskální a monetární expanzí táhl podle záměru i robustní růst zaměstnanosti a tím i růst produktivity práce zůstává spíše slabší. Spotřebitelská inflace je zvýšená, vykazuje však zejména ve svém jádru bez cen potravin a energií svoji kulminaci.

Produktivita práce, mzdy, jednotkové pracovní náklady, revize (3Q 2021, 7.12.): Koronavirová pandemie rozkývala data produtkivity práce, mezd a jednotkových pracovních nákladů do velkých rotací, datové zklidnění a s nimi i nastavení trvalejších trendů teprve přijdou. Zatím se zdá, že silný růst ekonomiky tohoto roky tažený fiskální a monetární expanzí táhl podle záměru i robustní růst zaměstnanosti a tím i růst produktivity práce zůstává spíše slabší. Růst mezd sice vykazuje zrychlení, ovšem jen dílčí, který zcela vymaže zvýšená inflace. Proto i růst jednotkových pracovních nákladů zůstává stabilní a spíše mírný. 

Index spotřebitelských cen CPI (11 2021, 10.12.): Spotřebitelská inflace je zvýšená. V minulých měsících vykazovala zejména ve svém jádru bez cen potravin a energií známky své kulminace, avšak za listopad trh čeká její další silné zvýšení. Co bude příští rok, 2022? Inflace by měla podle guvernéra centrální banky USA, Federálního rezervního systému Jerome Powella sice klesat od druhého pololetí 2022 s uvolněním nerovnováh ekonomiky, současně ale zlepšil svůj výhled na proinflační oživení trhu prace a hlavně jmenovitě výslovně upustil od důležitého přívlastku inlface, tedy “dočasná”. Důvodem tohoto významného kroku podle guvernéra je fakt jak dlouho již zvýšená je. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Mírný růst produktivity práce, mezd a jednotkových pracovních nákladů jsou lehce příznivé pro akcie, dluhopisy, zlato i dolar. Zvýšená inflace pravděpodobně časem podstatně klesne a nedestabilizuje ekonomiku, tedy je příznivá pro akcie a dolar, nepříznivá pro dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia