Makroekonomické události eurozóna: Spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v srpnu nečekaně silně vzrostla, jádro zůstává oslabeno

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Inflace eurozóny (HICP) v srpnu vyskočla o dost víc, než se čekalo, podobně i silný vzestup jádrová inflace o něco překonal očekávání. Přesto očištěné inflační jádro zůstává oslabeno. Růst Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) vzrostl na 3,2 % z červencových 2,2 %, trh čekal jeho růst pouze na 2,7 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) narostl na 1,6 % z červencových 0,7 %, trh čekal jeho o něco menší vzestup jen na 1,5 %. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let. Jádrová inflace ale stále je pod inflačním cílem ECB 2 %.

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (8 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:    3,2 %
Očekávání:     2,7 %
Předchozí:      2,2 %

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (8 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:   1,6 %
Očekávání:    1,5 %
Předchozí:    0,7 %

Rozbor: Inflace eurozóny (HICP) v srpnu vyskočla o dost víc, než se čekalo, podobně i silný vzestup jádrová inflace o něco překonal očekávání. Přesto očištěné inflační jádro zůstává oslabeno. Klíčový vliv na červencový vzestup inflace mělo silné zvýšení růstu cen kategorie průmyslového zboží mimo energie, na 2,7 % z červnových 0,7 %. 

Hodnocení: Silný vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpová napínání tlaku průmyslových kapacit s otevírání ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování. 

Inflace eurozóny (HICP) v srpnu vyskočla o dost víc, než se čekalo, podobně i silný vzestup jádrová inflace o něco překonal očekávání. Přesto očištěné inflační jádro zůstává oslabeno. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let. Jádrová inflace ale stále je pod inflačním cílem ECB 2 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání