Makroekonomické události eurozóna: Růst HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí posílil ještě víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí 2021 posílil ještě víc, než se čekalo. HDP mezikvartálně vzrostl 2,2 % po růstu 2,1 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 2,0 %. Meziroční růst HDP dosáhl 3,7 %, víc než čekal trh, 3,5 % po růstu 14,2 % (ten byl mohutně navýšen velmi nízkou srovnávací základnou druhého kvartálu 2020, která byla nejvíce zasažena pro ekonomiku nejničivější první vlnou koronavirové pandemie). Země, v nichž má zpracovatelský průmysl zasažený nedostatkem materiálů a výrobních komponent větší váhu jako Německo či ČR oživovaly pomaleji, než jiné země eurozóny resp. Evropské unie (např. Itálie, Portugalsko, Rakousko). Růst ekonomiky byl pravděpodobně tažen hlavně domácí poptávkou resp. spotřebou domácností a službami. Data potvrzují výraznější oživení ekonomiky během druhého pololetí roku z propadu roku 2020 a začátku 2021 způsobeného koronavirovou pandemií a opatřeními vlád zavírajících ekonomiky s cílem dostat pandemii pod kontrolu. Země s plošnou očkovací kampaní dosáhly ústupu pandemie a otevíraly ekonomiky s pokračující rozsáhle silně expanzivní fiskální i monetární politikou. Produkční limity ekonomiky při převisu poptávky nad nabídkou ale oživení ekonomiky eurozóny brzdí. Navíc oživení hospodářství tlumí taky pokračování pandemie. Výhled růstu HDP zůstává silný, dle ECB pro roky 2021, 2022 a 2023 5,0 %, 4,6 % a 2,1 %.

Eurozóna: HDP  (3Q  2021, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:     2,2 %
Očekávání:      2,0 %
Předchozí:       2,1 %

Eurozóna: HDP  (3Q  2021, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:   3,7 % 
Očekávání:    3,5 %
Předchozí:   14,2 % 

Rozbor: Hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí 2021 posílil ještě víc, než se čekalo. 

HDP mezikvartálně vzrostl 2,2 % po růstu 2,1 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 2,0 %. Meziroční růst HDP dosáhl 3,7 %, víc než čekal trh, 3,5 % po růstu 14,2 % (ten byl mohutně navýšen velmi nízkou srovnávací základnou druhého kvartálu 2020, která byla nejvíce zasažena pro ekonomiku nejničivější první vlnou koronavirové pandemie). 

Země, v nichž má zpracovatelský průmysl zasažený nedostatkem materiálů a výrobních komponent větší váhu jako Německo či ČR oživovaly pomaleji, než jiné země eurozóny resp. Evropské unie (např. Itálie, Portugalsko, Rakousko). Růst ekonomiky byl pravděpodobně tažen hlavně domácí poptávkou resp. spotřebou domácností a službami. 

Hodnocení: Hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí 2021 posílil ještě víc, než se čekalo. 

Data potvrzují výraznější oživení ekonomiky během druhého pololetí roku z propadu roku 2020 a začátku 2021 způsobeného koronavirovou pandemií a opatřeními vlád zavírajících ekonomiky s cílem dostat pandemii pod kontrolu. Země s plošnou očkovací kampaní dosáhly ústupu pandemie a otevíraly ekonomiky s pokračující rozsáhle silně expanzivní fiskální i monetární politikou. Produkční limity ekonomiky při převisu poptávky nad nabídkou ale oživení ekonomiky eurozóny brzdí. Navíc oživení hospodářství tlumí taky pokračování pandemie. Výhled růstu HDP zůstává silný, dle ECB pro roky 2021, 2022 a 2023 5,0 %, 4,6 % a 2,1 %. 

Recese ekonomiky zahájená již prvním čtvrtletím se během prvního pololetí roku 2020 vystupňovala do obřích rozměrů v důsledku koronavirové krize, kdy státy musel zavírat ekonomiku s cílem dostat vir pod kontrolu. V druhém pololetí 2020 již aktivita oživovala s otevíráním hospodářství a podporou ekonomiky centrálními bankami a státy. Přesto data růstu HDP čtvrtého čtvrtletí resp. druhého pololetí 2020 znamenala pouze dílčí krytí ztráty prvního pololetí. Ekonomika zůstávala koronavirem velmi oslabena. Tím víc, že se v prvním čtvrtletí 2021 vrátila recese hospodářství. Nové vlny koronaviru ještě na jaře 2021 včetně hlavních motorů eurozóny Francie a Německa zpozdily očekávané oživení ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí 2021 vakcinační kampaň s ústupem koronaviru a otevíráním ekonomiky působila jen pozvolna.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia