Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová ve vystoupení nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na konferenci Evropské rady pro systémová rizika ESRB nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku. Lagardeová ve vystoupení rozebrala nová globální rizika finanční stability: změnu klimatu a kybernetické údery. ECB v posledních měsících míří k omezení ultraexpanze monetární politiky.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky a předsedkyně Evropské rady pro systémová rizika ESRB Christine Lagardeové na téma Makroobezřetnostní politika v Evropě - budoucnost závisí na tom, co děláme dnes na 5. výroční konferenci ESRB

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na konferenci Evropské rady pro systémová rizika ESRB nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku. Lagardeová ve vystoupení rozebrala nová globální rizika finanční stability: změnu klimatu a kybernetické údery.  

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení na konferenci Evropské rady pro systémová rizika ESRB nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku. 

V otázce monetární politiky Lagardeová hlásí redukci kvantitativního uvolňování a stabilní úrokové sazby. Jasno však úplně není, ECB zvažuje v rámci redukce nákupu cenných papírů přenastavení expanzivních programů i signály případného zvyšování úrokových sazeb. Někteří konzervativní bankéři naznačují jejich zvyšování již od roku 2023. Přehledný ani není postoj k inflaci, když prezidentka veří v její pokles, jiné bankéři zase revidují svoje výhledy směrem k rychlejšímu růstu cen. Zřetelný ani není postoj ECB k nové koronavirové variantě omikron. Lagardeová zatím jeho vliv bagatelizovala. Vzhledem k nejistotám se těžiště rozhodnutí ECB směřuje do jejich vyjasnění k přechodnému řešení. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia