Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová naznačila, že ECB s útlumem QE nebude pospíchat

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, že s útlumem kvantitativního uvolňování ECB nebude pospíchat. Rovněž řekla, že zvýšení úrokových sazeb ECB v roce 2022 je velmi nepravděpodobné. Komentáře Lagardeové naznačují, že první možný termín redukce kvantitativního uvolňování opakovaný ECB, duben 2022 nebude využit. Dlouhodobě nulové úrokové sazby je dlouhodobé tržní očekávání. Ani zvýšená inflace zřejmě nebude důvodem, že by ECB zvyšovala úrokové sazby již příští rok a to kvůli tomu, že by zvýšení inflace mělo být pouze dočasné a taky kvůli dlouhodobě slabé inflaci v Evropě.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové při příležitosti 175. výročí Banco de Portugal v Lisabonu

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že zvýšení úrokových sazeb ECB je velmi nepravděpodobné. Důvodem podle ní je skutečnost, že vzdor prudkému růstu inflace zůstává její střednědobý výhled mírný. K možnému útlumu kvantitativného uvolňování prohlásila, že tento program má za cíl zabránit nesprávnému utažení finačních podmínek v čase, kdy kupní síla již je potlačena vyššími náklady na energie a paliva, což by reprezentovalo neoprávněnou potíž oživení. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře Lagardeové naznačují, že první možný termín redukce kvantitativního uvolňování opakovaný ECB, duben 2022 nebude využit. Dlouhodobě nulové úrokové sazby je dlouhodobé tržní očekávání. Ani zvýšená inflace zřejmě nebude důvodem, že by ECB zvyšovala úrokové sazby již příští rok a to kvůli tomu, že by zvýšení inflace mělo být pouze dočasné a taky kvůli dlouhodobě slabé inflaci v Evropě. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia