Makroekonomické události eurozóna: Inflace (HICP) eurozóny v červnu podle očekávání lehce klesla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
31.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Inflace (HICP) eurozóny včetně svého jádra v červnu podle očekávání mírně klesla. Inflační jádro zůstává slabé. Růst Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) klesl dle očekávání na 1,9 % z květnových 2,0 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) klesl na 0,9 % z květnových 1,0 %. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let, stále však pod inflačním cílem ECB těsně pod 2 % střednědobě.

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (6 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:    1,9 %
Očekávání:     1,9 %
Předchozí:     2,0 %

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (6 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:   0,9 %
Očekávání:    0,9 %
Předchozí:     1,0 %

Inflace (HICP) eurozóny včetně svého jádra v červnu podle očekávání mírně klesla. Inflační jádro zůstává slabé. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let, stále však pod inflačním cílem ECB těsně pod 2 % střednědobě.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání