Makroekonomické události eurozóna: Inflace (HICP) eurozóny v červenci vzrostla víc, než se čekalo, jádrová inflace ale oslabila víc, než čekal trh

Makroekonomický zpravodaj
  |  
31.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Inflace eurozóny (HICP) v červenci vzrostla víc, než se čekalo, jádrová inflace ale oslabila víc, než čekal trh a zůstává slabá. Růst Harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) vzrostl na 2,2 % z červnových 1,9 %, trh čekal jeho růst pouze na 2,0 %. Růst indexu bez cen potravin, alkoholu, tabáku a energií (jádrová inflace) klesl na 0,7 % z červnových 0,9 %, trh čekal jeho pokles jen na 0,8 %. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let, stále však pod inflačním cílem ECB těsně pod 2 % střednědobě.

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (7 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:    2,2 %
Očekávání:     2,0 %
Předchozí:      1,9 %

Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (7 2021, meziroční změna, předběžná data)

Skutečnost:   0,7 %
Očekávání:    0,8 %
Předchozí:     0,9 %

Inflace eurozóny (HICP) v červenci vzrostla víc, než se čekalo, jádrová inflace ale oslabila víc, než čekal trh a zůstává slabá. Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let, stále však pod inflačním cílem ECB těsně pod 2 % střednědobě.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání