Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v únoru posílily méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.02.2022
  |  
Josef Kvarda
V únoru v Německu vůči lednu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti i hodnocení současné situace vzrostly, byť méně, než se čekalo. Očekávání během druhého pololetí 2021 soustavně sláblo, ovšem i v minimu tohoto cyklu v říjnu figurovalo nad dnem z března 2020 pádem, kdy vypukla koronavirová pandemie. Od podzimu očekávání opět soustavně roste s tím, jak experti čekají v prvním pololetí 2022 další ústup koronavirové pandemie a oživení ekonomiky. Hodnocení současné situace od února 2021 setrvale, až do září rostlo. Poté ale s další koronavirovou vlnou a omezením ekonomiky přišel jeho další pád na stávající slabé úrovně. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. příznivý výhled k začátku druhého pololetí 2022. Podle ZEWu přes růst ekonomických a politických nejistot za růstem optimismu ekonomické veřejnosti, jejíž názory indexy tvoří, stojí očekávání ústupu koronavirové pandemie. ZEW rovněž zmiňuje očekávaný pokles inflace, avšak pomaleji a z vyšších úrovně než v lednu. Více než 50 % odborníků předpokládá v příštích šesti měsících zvyšování růst úrokových sazeb. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání vzrostl trochu méně, než se čekalo na 54,3 bodů z 51,7 bodů v lednu, trh čekal jeho lehce větší růst na 55,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace podobně vzrostl poněkud míň, než se čekalo na - 8,1 bodů z - 10,2 bodu v lednu, trh čekal jeho trochu větší růst na - 6,0 bodů. Loňské oslabení očekávání a konečně i podzimní pokles hodnocení současné situace vedle nabídkových a inflačních tlaků rovněž souvisí s rozmachem nových koronavirových druhů. Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce a souvislý růst hodnocení současné situace od loňského února souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a ústupem koronavirové pandemie omezením vlivu koronaviru, otevíráním ekonomik a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (2 2022, body)

Skutečnost:    54,3
Očekávání:     55,0
Předchozí:       51,7

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (2 2022, body)

Skutečnost:  - 8,1
Očekávání:   - 6,0
Předchozí:    - 10,2

Rozbor: V únoru v Německu vůči lednu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti i hodnocení současné situace vzrostly, byť méně, než se čekalo. Očekávání během druhého pololetí 2021 soustavně sláblo, ovšem i v minimu tohoto cyklu v říjnu figurovalo nad dnem z března 2020 pádem, kdy vypukla koronavirová pandemie. Od podzimu očekávání opět soustavně roste s tím, jak experti čekají v prvním pololetí 2022 další ústup koronavirové pandemie a oživení ekonomiky. Hodnocení současné situace od února 2021 setrvale, až do září rostlo. Poté ale s další koronavirovou vlnou a omezením ekonomiky přišel jeho další pád na stávající slabé úrovně. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. příznivý výhled k začátku druhého pololetí 2022. 

Podle ZEWu přes růst ekonomických a politických nejistot za růstem optimismu ekonomické veřejnosti, jejíž názory indexy tvoří, stojí očekávání ústupu koronavirové pandemie. ZEW rovněž zmiňuje očekávaný pokles inflace, avšak pomaleji a z vyšších úrovně než v lednu. Více než 50 % odborníků předpokládá v příštích šesti měsících zvyšování růst úrokových sazeb.  

Hodnocení: V únoru v Německu vůči lednu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti i hodnocení současné situace vzrostly, byť méně, než se čekalo. Očekávání během druhého pololetí 2021 soustavně sláblo, ovšem i v minimu tohoto cyklu v říjnu figurovalo nad dnem z března 2020 pádem, kdy vypukla koronavirová pandemie. Od podzimu očekávání opět soustavně roste s tím, jak experti čekají v prvním pololetí 2022 další ústup koronavirové pandemie a oživení ekonomiky. Hodnocení současné situace od února 2021 setrvale, až do září rostlo. Poté ale s další koronavirovou vlnou a omezením ekonomiky přišel jeho další pád na stávající slabé úrovně. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. příznivý výhled k začátku druhého pololetí 2022. 

Loňské oslabení očekávání a konečně i podzimní pokles hodnocení současné situace vedle nabídkových a inflačních tlaků rovněž souvisí s rozmachem nových koronavirových druhů. Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto roce a souvislý růst hodnocení současné situace od loňského února souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a ústupem koronavirové pandemie omezením vlivu koronaviru, otevíráním ekonomik a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia