Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW ekonomického sentimentu současné situace i očekávání v červenci nečekaně silně propadly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červenci k červnu nečekaně silně propadly. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak velmi prohloubila. “Současné hlavní obavy o dodávky energií v Německu, zvýšení úrokových sazeb ohlášené Evroskou centrální bankou a další restrikce kvůli pandemii v Číně vedly k významnému zhoršení hospodářského výhledu. Očekávání pro energeticky intenzivní a exportně orientované sektory ekonomiky oslabily zvláště ostře a soukromá spotřeba je taky hodnocena jako významně slabší,” sdělil k současným výhledům prezident ZEW institutu profesor Achim Wambach. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa spadl 25,8 bodů na - 53,8 bodů z - 28,0 bodů v červnu, trh čekal jejich o dost méně silnější pokles na - 38,3 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa rovněž ostře oslabil 18,2 bodů na - 45,8 bodů z - 27,6 bodů v červnu, trh čekal jeho méně výrazný růst jen na - 34,5 bodů. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v červenci silně vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících se bude dále značně zhoršovat, o dost víc, než čekali v červnu.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (7 2022, body)

Skutečnost: - 53,8
Očekávání:   - 38,3 
Předchozí:    - 28,0

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (7 2022, body)

Skutečnost: - 45,8
Očekávání:   - 34,5
Předchozí:    - 27,6

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červenci k červnu nečekaně silně propadly. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak velmi prohloubila. 

“Současné hlavní obavy o dodávky energií v Německu, zvýšení úrokových sazeb ohlášené Evroskou centrální bankou a další restrikce kvůli pandemii v Číně vedly k významnému zhoršení hospodářského výhledu. Očekávání pro energeticky intenzivní a exportně orientované sektory ekonomiky oslabily zvláště ostře a soukromá spotřeba je taky hodnocena jako významně slabší,” sdělil k současným výhledům prezident ZEW institutu profesor Achim Wambach. 

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červenci k červnu nečekaně silně propadly. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak velmi prohloubila. 

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v červenci silně vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících se bude dále značně zhoršovat, o dost víc, než čekali v červnu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia