Makroekonomické události eurozóna: Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny v únoru zpevnily nečekaně silně zpět do pásma solidního růstu, růst zpracovatelského průmyslu překvapivě klesl, zůstal silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.02.2022
  |  
Josef Kvarda
V únoru vůči lednu indexy PMI ekonomické aktivity a služeb eurozóny vzrostly o dost víc, než se čekalo. Jejich růsty vzrostly ze slabé na solidní úrovně, když trh čekal jen mírné zlepšení. Naopak index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně ztratil, když trh čekal jeho stagnaci, zůstal ale silný. Důvodem většího posílení vůči očekávání v lednu slabších růstů aktivity služeb a ekonomické aktivity je ústup koronavirové pandemie. Růsty byly podobné ve Francii i v Německu. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně klesl na 58,4 bodů z 58,7 bodů v lednu, trh čekal jeho stagnaci na 58,7 bodech. Index PMI služeb naopak nečekaně silně vzrostl na 58,8 bodů z 51,1 bodů v lednu, trh čekal jeho jen menší růst na 52,0 bodů. Index PMI ekonomické aktivity taky vzrostl o dost víc, než se čekalo na 55,8 bodů z 52,3 bodů v lednu, trh čekal jeho méně značný růst na 52,7 bodů. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale byla poznamenána obavami z dalších poryvů koronavirových vln a taky produkčními omezeními nabídky. Podobně se vyvíjí i situace na přelomu let 2021 a 2022. 

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (2 2022, body)

Skutečnost: 58,4
Očekávání:  58,7
Předchozí:   58,7

Eurozóna: Index PMI služeb (2 2022, body)

Skutečnost: 55,8
Očekávání:  52,0
Předchozí:   51,1

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (2 2022, body)

Skutečnost: 55,8
Očekávání:  52,7
Předchozí:   52,3

V únoru vůči lednu indexy PMI ekonomické aktivity a služeb eurozóny vzrostly o dost víc, než se čekalo. Jejich růsty vzrostly ze slabé na solidní úrovně, když trh čekal jen mírné zlepšení. Naopak index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně ztratil, když trh čekal jeho stagnaci, zůstal ale silný. Důvodem většího posílení vůči očekávání v lednu slabších růstů aktivity služeb a ekonomické aktivity je ústup koronavirové pandemie. Růsty byly podobné ve Francii i v Německu. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale byla poznamenána obavami z dalších poryvů koronavirových vln a taky produkčními omezeními nabídky. Podobně se vyvíjí i situace na přelomu let 2021 a 2022. 


 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia