Makroekonomické události eurozóna: Indexy PMI eurozóny v říjnu oslabily, hlavně kvůli službám Německa víc, než se čekalo, růst aktivity zůstal solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI eurozóny v říjnu vůči září oslabily, hlavně kvůli službám Německa víc, než se čekalo. Naopak pokles růstu zpracovatelského průmyslu byl překvapivě malý. V eurozóně růst aktivity služeb i ekonomické aktivity přes oslabení zůstal solidní. Růst zpracovatelského průmyslu přes pokles zůstal silný. Výsledky eurozóny odrážejí říjnové tendence Německa, ve Francii naopak růst aktivity služeb v říjnu nečekaně zrychlil a růstu zpracovatelského průmyslu klesl víc, než se čekalo. Na rozdíl od Německa kde je patrný velký rozdíl v dynamice růstu zpracovatelského průmyslu a služeb ve Francii jsou růsty odvětví podobně solidní. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu klesl méně než se čekalo na 58,5 bodů z 58,6 bodů v září, trh čekal jeho větší pokles na 57,0 bodů. Index PMI služeb klesl výrazně víc, než se čekalo na 54,7 bodů z 56,4 bodů v září, trh čekal jeho pokles pouze na 55,5 bodů. Index PMI ekonomické aktivity klesl značně víc, než se čekalo na 54,3 bodů z 56,2 bodů v září, trh čekal jeho menší pokles na 55,2 bodů. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale ukazuje obavy z koronavirové varianty delta, která by mohla opět ekonomickou aktivitu omezit.

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (10 2021, body)

Skutečnost: 58,5
Očekávání:  57,0
Předchozí:   58,6

Eurozóna: Index PMI služeb (10 2021, body)

Skutečnost: 54,7
Očekávání:  55,5 
Předchozí:   56,4

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (10 2021, body)

Skutečnost: 54,3
Očekávání:  55,2
Předchozí:   56,2

Indexy PMI eurozóny v říjnu vůči září oslabily, hlavně kvůli službám Německa víc, než se čekalo. Naopak pokles růstu zpracovatelského průmyslu byl překvapivě malý. V eurozóně růst aktivity služeb i ekonomické aktivity přes oslabení zůstal solidní. Růst zpracovatelského průmyslu přes pokles zůstal silný. Výsledky eurozóny odrážejí říjnové tendence Německa, ve Francii naopak růst aktivity služeb v říjnu nečekaně zrychlil a růstu zpracovatelského průmyslu klesl víc, než se čekalo. Na rozdíl od Německa kde je patrný velký rozdíl v dynamice růstu zpracovatelského průmyslu a služeb ve Francii jsou růsty odvětví podobně solidní. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale ukazuje obavy z koronavirové varianty delta, která by mohla opět ekonomickou aktivitu omezit.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia