Makroekonomické události eurozóna: Indexy PMI eurozóny v červenci překonaly očekávání v pásmu velmi silného růstu díky Německu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v červenci překonaly očekávání v pásmu velmi silného růstu díky Německu. V eurozóně růst aktivity služeb a celkové ekonomické aktivity tak zesílily ze silné na velmi silnou rychlost víc, než se čekalo. Růst zpracovatelského průmyslu zůstal velmi silný jako v červnu, ač se snížil nepatrně méně, než čekal trh. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu klesl na 62,6 bodů z 63,4 bodů v červnu, trh čekal jeho pokles na 62,5 bodů. Index PMI služeb vzrostl na 60,4 bodů z 58,3 bodů v červnu, trh čekal jeho růst jen na 59,5 bodů. Index PMI ekonomické aktivity vzrostl na na 60,6 bodů z 59,5 bodů v červnu, trh čekal jeho růst jen na 60,0 bodů. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (7 2021, body)

Skutečnost: 62,6
Očekávání:  62,5
Předchozí:   63,4

Eurozóna: Index PMI služeb (7 2021, body)

Skutečnost: 60,4
Očekávání:  59,5 
Předchozí:   58,3

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (7 2021, body)

Skutečnost: 60,6
Očekávání:  60,0
Předchozí:   59,5

V eurozóně růst aktivity služeb a celkové ekonomické aktivity tak zesílily ze silné na velmi silnou rychlost víc, než se čekalo. Růst zpracovatelského průmyslu zůstal velmi silný jako v červnu, ač se snížil nepatrně méně, než čekal trh. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání