Makroekonomické události eurozóna: Indexy PMI eurozóny, hlavně Francie v listopadu nečekaně vzrostly, růst aktivity zůstal solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI eurozóny v listopadu vůči říjnu překvapivě vzrostly a to jak ve Francii tak i v Německu. V eurozóně růsty aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb i ekonomické aktivity měly vůči říjnu klesnout, v případě ekonomické aktivity ze solidní na nízkou rychlost a v případě zpracovatelského průmyslu a služeb měly zůstat silné resp. solidní. Zrychlení růstů aktivit odvětví ale naopak znamená, že růsty aktivity služeb a ekonomické aktivity zůstaly solidní a růst aktivity zpracovatelského průmyslu zůstal silný. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně vzrostl na 58,6 bodů z 58,3 bodů v říjnu, trh čekal naopak jeho pokles na 57,3 bodů. Index PMI služeb rovněž nečekaně vzrostl na 56,6 bodů z 54,6 bodů v říjnu, trh čekal naopak jeho pokles na 53,5 bodů. Index PMI ekonomické aktivity taky překvapivě vzrostl na 55,8 bodů z 54,2 bodů v říjnu, trh čekal naopak jeho pokles na 53,2 bodů. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale ukazuje obavy z koronavirové varianty delta, která by mohla opět ekonomickou aktivitu omezit. Tím víc, že na podzim koronavirová pandemie eurozóny prudce zesílila a Rakousko dokonce zavedlo plošné uzavření ekonomiky, tedy jev, který už měl být v Evropě pouze historických zápisech, což vrhá stín na možné uzávěry v dalších evropských státech. Otázkou tak je, zda listopadové výsledky ukazují odolnost a přizpůsobivost hospodářství pandemii nebo jde o křečovité předstihové zesílení aktivity před očekávanými uzávěrami.

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (11 2021, body)

Skutečnost: 58,6
Očekávání:  57,3
Předchozí:   58,3

Eurozóna: Index PMI služeb (11 2021, body)

Skutečnost: 56,6
Očekávání:  53,5 
Předchozí:   54,6

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (11 2021, body)

Skutečnost: 55,8
Očekávání:  53,2
Předchozí:   54,2

Indexy PMI eurozóny v listopadu vůči říjnu překvapivě vzrostly a to jak ve Francii tak i v Německu. V eurozóně růsty aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb i ekonomické aktivity měly vůči říjnu klesnout, v případě ekonomické aktivity ze solidní na nízkou rychlost a v případě zpracovatelského průmyslu a služeb měly zůstat silné resp. solidní. Zrychlení růstů aktivit odvětví ale naopak znamená, že růsty aktivity služeb a ekonomické aktivity zůstaly solidní a růst aktivity zpracovatelského průmyslu zůstal silný. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale ukazuje obavy z koronavirové varianty delta, která by mohla opět ekonomickou aktivitu omezit. Tím víc, že na podzim koronavirová pandemie eurozóny prudce zesílila a Rakousko dokonce zavedlo plošné uzavření ekonomiky, tedy jev, který už měl být v Evropě pouze historických zápisech, což vrhá stín na možné uzávěry v dalších evropských státech. Otázkou tak je, zda listopadové výsledky ukazují odolnost a přizpůsobivost hospodářství pandemii nebo jde o křečovité předstihové zesílení aktivity před očekávanými uzávěrami. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia