Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW ekonomického sentimentu současné situace i očekávání v srpnu mírně klesly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v srpnu k červenci dále klesly, byť už na rozdíl od předchozího měsíce pouze mírně. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak opět poněkud prohloubila. “Stále vysoká inflace a další očekávané náklady vytápění a energie vedou k poklesu očekávání zisku sektoru soukromé spotřeby. V kontrastu očekávání finančního sektoru se zlepšují kvůli očekávané dalšímu zvýšení krátkodobých úrokových sazeb,” sdělil k současným výsledkům výzkumník ZEW institutu a vedoucí ZEW průzkumu finančního trhu doktor Michael Schröder. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa lehce oslabil 1,5 bodů na - 55,3 bodů z 53,8 bodů v červenci, trh čekal jeho stagnaci na červencové hodnotě. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa rovněž drobně oslabil 1,8 bodů na - 47,6 bodů z - 45,8 bodů v červenci, trh čekal jeho o něco větší pokles na - 48,0 bodů. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v srpnu mírně vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících se bude dále značně zhoršovat, o trochu víc, než čekali v červenci.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (8 2022, body)

Skutečnost: - 55,3
Očekávání:   - 53,8 
Předchozí:    - 53,8

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (8 2022, body)

Skutečnost: - 47,6
Očekávání:   - 48,0
Předchozí:    - 45,8

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v srpnu k červenci dále klesly, byť už na rozdíl od předchozího měsíce pouze mírně. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak opět poněkud prohloubila.

“Stále vysoká inflace a další očekávané náklady vytápění a energie vedou k poklesu očekávání zisku sektoru soukromé spotřeby. V kontrastu očekávání finančního sektoru se zlepšují kvůli očekávané dalšímu zvýšení krátkodobých úrokových sazeb,” sdělil k současným výsledkům výzkumník ZEW institutu a vedoucí ZEW průzkumu finančního trhu doktor Michael Schröder.

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v srpnu k červenci dále klesly, byť už na rozdíl od předchozího měsíce pouze mírně. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro začátek roku 2022 se tak opět poněkud prohloubila.

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v srpnu mírně vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících se bude dále značně zhoršovat, o trochu víc, než čekali v červenci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia