Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v září klesl o něco silněji, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v září k srpnu klesl o něco silněji, než se čekalo. Hodnocení současné situace nečekaně a značně oslabilo, pokles hodnocení očekávání byl menší, než čekal trh. Index Ifo klesl na 98,8 bodů z 99,6 bodů v srpnu (revize zvýšení z 99,4 bodů), trh čekal jeho o něco méně silný pokles jen na 98,9 bodů. Podindex očekávání klesl méně než se čekalo jen na 97,3 bodů z 97,8 bodů (revize zvýšení z 97,5 bodů) v srpnu, trh čekal jeho silnější pokles až na 96,5 bodů. Podindex současné situace překvapivě a silně klesl na 100,4 bodů z 101,4 bodů v srpnu, trh čekal přitom jeho růst na 101,8 bodů. Firemní sentiment oslabil hlavně ve zpracovatelském průmyslu (mohly se projevovat produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly)). Naopak sentiment firem značně zpevnil opět ve stavebnictví, v kterém atmosféra doháněla úrovně z loňského února před jejím propadem v důsledku úderu koronavirové pandemie. Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (9 2021, v bodech)

Skutečnost:   98,8
Očekávání:    98,9
Předchozí:     99,6 (revize z 99,4)

Německo: Index Ifo současné situace (9 2021, v bodech)

Skutečnost: 100,4
Očekávání:   101,8
Předchozí:    101,4

Německo: Index Ifo očekávání (9 2021, v bodech)

Skutečnost:  97,3
Očekávání:   96,5   
Předchozí:    97,8 (revize z 97,5)

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v září k srpnu klesl o něco silněji, než se čekalo. Hodnocení současné situace nečekaně a značně oslabilo, pokles hodnocení očekávání byl menší, než čekal trh. 

Firemní sentiment oslabil hlavně ve zpracovatelském průmyslu (mohly se projevovat produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly)). Naopak sentiment firem značně zpevnil opět ve stavebnictví, v kterém atmosféra doháněla úrovně z loňského února před jejím propadem v důsledku úderu koronavirové pandemie. 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v září k srpnu klesl o něco silněji, než se čekalo. Hodnocení současné situace nečekaně oslabilo, pokles hodnocení očekávání byl menší, než čekal trh. 

Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia