Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v listopadu oslabil trochu silněji, než se čekalo, značně slábla současná situace i očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v listopadu vůči říjnu oslabil trochu silněji, než se čekalo. Trh zaskočilo hlavně silnější oslabení očekávání, značný pokles hodnocení současnosti odpovídá očekávání. Index Ifo klesl na 96,5 bodů z 97,7 bodů v říjnu, trh čekal jeho o něco menší pokles jen na 96,6 bodů. Podindex očekávání klesl značně víc, než se čekalo až na 94,2 bodů z 95,4 bodů v říjnu, trh čekal jeho menší pokles jen na 95,0 bodů. Podindex současné situace značně klesl dle očekávání trhu až na 99,0 bodů z 100,2 bodů (revize zvýšení z 100,1 bodů) v říjnu. Firemní sentiment oslabil hlavně v sektorech domácí ekonomiky služby kvůli poklesu očekávání hlavně v důsledku rozjezdu nové koronavirové vlny a s ní souvisejících obavách omezení poptávky i provozů a taky v obchodu, když se projevovaly produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (11 2021, v bodech)

Skutečnost:   96,5
Očekávání:    96,6
Předchozí:     97,7

Německo: Index Ifo současné situace (11 2021, v bodech)

Skutečnost:  99,0
Očekávání:    99,0
Předchozí:   100,2 (revize z 100,1)

Německo: Index Ifo očekávání (11 2021, v bodech)

Skutečnost:  94,2
Očekávání:   95,0   
Předchozí:    95,4

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v listopadu vůči říjnu oslabil trochu silněji, než se čekalo. Trh zaskočilo hlavně silnější oslabení očekávání, značný pokles hodnocení současnosti odpovídá očekávání. 

Firemní sentiment oslabil hlavně v sektorech domácí ekonomiky služby kvůli poklesu očekávání hlavně v  důsledku rozjezdu nové koronavirové vlny a s ní souvisejících obavách omezení poptávky i provozů a taky v obchodu, když se projevovaly produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v listopadu vůči říjnu oslabil trochu silněji, než se čekalo. Trh zaskočilo hlavně silnější oslabení očekávání, značný pokles hodnocení současnosti odpovídá očekávání. 

Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia