Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v březnu prudce klesl, značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v březnu vůči únoru propadl o dost víc, než se čekalo. Důvodem je dominatně nečekaně prudký pád očekávání. Hodnocení současné situace oslabilo méně, než se čekalo. Index Ifo tedy překvapivě silně spadl na 90,8 bodů z 98,5 bodů v únoru (revize snížení z 98,9 bodů), trh čekal jeho menší propad na 94,2 bodů. Index Ifo současné situace klesl méně, než se čekalo na 97,0 bodů z 98,6 bodů v únoru, trh čekal jeho větší pokles na 96,5 bodů. Index Ifo očekávání propadl nečekaně silně na 85,1 bodů z 98,4 bodů v únoru (revize snížení z 99,2 bodů), trh čekal menší pád na 92,0 bodů. Očekávání propadla ve všech sledovaných sektorech, nejméně ve službách. Hodnocení současné situace se snížilo spíše v produkčních odvětvích zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, nicméně ve sledovaných sektorech zůstává solidní. Právě ve stavebnictví hladiny firemního sentimentu a očekávání padly blízko minim z jara 2020, doby vypuknutí koronavirové krize. Během roku 2021 firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky včetně hodnocení současné situace a očekávání ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Naopak druhé pololetí znamenalo pokles firemního sentimentu včetně hodnocení současné situace a očekávání kvůli novému vzedmutí koronavirových vln, omezení poptávky a taky kvůli produkčním limitům ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). Ukrajinská krize může letošní rok oživení ekonomiky zhatit. Oživení je naopak podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (3 2022, v bodech)

Skutečnost:   90,8
Očekávání:    94,2
Předchozí:     98,5 (revize z 98,9)

Německo: Index Ifo současné situace (3 2022, v bodech)

Skutečnost:  97,0
Očekávání:   96,5
Předchozí:    98,6

Německo: Index Ifo očekávání (3 2022, v bodech)

Skutečnost:  85,1
Očekávání:   92,0  
Předchozí:    98,4 (revize z 99,2)

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v březnu vůči únoru propadl o dost víc, než se čekalo. Důvodem je dominatně nečekaně prudký pád očekávání. Hodnocení současné situace oslabilo méně, než se čekalo. 

Očekávání propadla ve všech sledovaných sektorech, nejméně ve službách. Hodnocení současné situace se snížilo spíše v produkčních odvětvích zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, nicméně ve sledovaných sektorech zůstává solidní. Právě ve stavebnictví hladiny firemního sentimentu a očekávání padly blízko minim z jara 2020, doby vypuknutí koronavirové krize. 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v březnu vůči únoru propadl o dost víc, než se čekalo. Důvodem je dominatně nečekaně prudký pád očekávání. Hodnocení současné situace oslabilo méně, než se čekalo. 

Během roku 2021 firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky včetně hodnocení současné situace a očekávání ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Naopak druhé pololetí znamenalo pokles firemního sentimentu včetně hodnocení současné situace a očekávání kvůli novému vzedmutí koronavirových vln, omezení poptávky a taky kvůli produkčním limitům ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). 

Ukrajinská krize může letošní rok oživení ekonomiky zhatit. 

Oživení je naopak podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. 

Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia