Makroekonomické události ČR: Stavební produkce v dubnu pokračovala oživením

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v dubnu. Meziměsíčně stavební výroba klesla 1,9 %. Meziročně vzrostla 4,0 % po růstu 8,8 % (revize zvýšení z 8,2 %) v březnu. I přes opakovaný silný meziměsíční pokles stavební výroba od začátku roku je podle Českého statistického úřadu silnější o téměř 8 %! Tempu meziročního růstu pomáhá nízká srovnávací báze loňského roku. Sektor trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví teprve dostává do tempa. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil.

ČR: Stavební produkce (4 2022, meziroční změna, očištěno o změny cen)

Skutečnost: 4,0 %
Očekávání:
Předchozí:   8,8 % (revize z 8,2 %)

Rozbor: Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v dubnu. 

Meziměsíčně stavební výroba klesla 1,9 %. I přes opakovaný silný meziměsíční pokles stavební výroba od začátku roku je podle Českého statistického úřadu silnější o téměř 8 %! 

Hodnocení: Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v dubnu.  

Tempu meziročního růstu pomáhá nízká srovnávací báze loňského roku. Sektor trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví teprve dostává do tempa. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia