Makroekonomické události ČR: Růst tržeb služeb v prvním čtvrtletí zpomalil, zůstal však silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.06.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice v prvním čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb rostla pomaleji než v předchozím kvartálu, stále však silně. Tržby služeb reálně, po očištění o sezónní vliv v mezikvartálním srovnání zpomalily svůj silný růst, když vzrostly 1,2 % po růstu 2,6 % v předchozím čtvrtletí. Tržby služeb reálně, po očištění o kalendářní efekt v meziročním srovnání vzrostly 12,5 % po růstu 12,7 % (revize snížení z růstu 12,8 %) v předchozím čtvrtletí. Data potvrzují plošný růst aktivity odvětví téměř všech hlavních segmentů služeb. Aktivita služeb se růstem posledního roku dotáhly na svá předpandemická maxima, stále je však dle Českého statistického úřadu nepřekročila. Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. Spotřeba domácností ale od prvního kvartálu tohoto roku začala slábnout, když chronicky slabé tržby maloobchodu posledního roku (postpandemickým přesunem spotřeby domácností) začíná od tohoto roku doprovázet i pokles růstu aktivity některých služeb. Důvodem je silná inflace a taky Ukrajinská krize a s ní spojená rizika, nejistoty a obavy domácností. Na to se nabalují potíže s prudkým růstem úrokových sazeb a tím i s obavami výraznějšího oslabení ekonomiky. Slábnutí služeb bude pokračovat neboť k poklesu klíčové složky spotřeby domácností se připojují z podobných důvodů taky nižší investice firem a rovněž i poptávka ze zahraničí vlivem zpomalení růstu světové ekonomiky.

Česká republika: Tržby služeb (1Q 2022, mezikvartální změna, bez cenového vlivu, očištěno o sezónní vliv)

Skutečnost:  1,2 % 
Očekávání:
Předchozí:     2,6 %

Česká republika: Tržby služeb (1Q 2022, meziroční změna, bez cenového vlivu, očištěno o kalendářní vliv)

Skutečnost:  12,5 %
Očekávání:
Předchozí:    12,7 % (revize z 12,8 %)

Rozbor: V České republice v prvním čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb rostla pomaleji než v předchozím kvartálu, stále však silně. 

Data potvrzují plošný růst aktivity odvětví téměř všech hlavních segmentů služeb. Aktivita služeb se růstem posledního roku dotáhly na svá předpandemická maxima, stále je však dle Českého statistického úřadu nepřekročila. 

Hodnocení: V České republice v prvním čtvrtletí 2022 v reálném vyjádření aktivita tržeb služeb rostla pomaleji než v předchozím kvartálu, stále však silně. 

Otevírání ekonomiky včetně služeb kvůli plošné očkovací kampani a s ní souvisejícím ústupem koronavirové pandemie probíhá od druhého čtvrtletí 2021. Vzhledem k váze služeb v hospodářství ekonomiky se od tohoto období datuje i oživení ekonomiky. 

Spotřeba domácností ale od prvního kvartálu tohoto roku začala slábnout, když chronicky slabé tržby maloobchodu posledního roku (postpandemickým přesunem spotřeby domácností) začíná od tohoto roku doprovázet i pokles růstu aktivity některých služeb. Důvodem je silná inflace a taky Ukrajinská krize a s ní spojená rizika, nejistoty a obavy domácností. Na to se nabalují potíže s prudkým růstem úrokových sazeb a tím i s obavami výraznějšího oslabení ekonomiky. Slábnutí služeb bude pokračovat neboť k poklesu klíčové složky spotřeby domácností se připojují z podobných důvodů taky nižší investice firem a rovněž i poptávka ze zahraničí vlivem zpomalení růstu světové ekonomiky. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia