Makroekonomické události ČR: Průmyslová výroba v dubnu klesla víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Průmyslová výroba České republiky v dubnu klesla víc, než se čekalo. Meziměsíčně klesla 0,8 % po růstu 1,8 % v březnu (revize snížení z růstu 2,6 %). Její meziroční pokles (po očištění o rozdílný počet pracovních dnů) 3,8 % se zvýšil z březnových 1,3 % (revize snížení z růstu 0,4 %). V kontextu prudkého oslabení zahraničního obchodu se do výsledků průmyslové výroby opět hlavně podepisoval útlum produkce hlavního vývozního artiklu Česka, motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Její meziroční pokles dosáhl 15,7 % a dominantně stáhl celý průmysl oslabení. Český průmysl tak jako jeho zahraniční kolegové stále čelí nedostatku materiálů i lidských zdrojů, tím i prodlužování dodacích termínů a růstu cen. Zlepšení v podobě rovnováhy nabídky s poptávkou by mělo nastat během příštích kvartálů.

ČR: Průmyslová výroba (4 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost: - 0,8 %
Očekávání:
Předchozí:     1,8 % (revize z 2,6 %)

ČR: Průmyslová výroba (4 2022, meziroční změna po očištění o rozdílný počet pracovních dnů)

Skutečnost: - 3,8 %
Očekávání:  - 1,8 %
Předchozí:   - 1,3 % (revize z 0,4 %)

Rozbor: Průmyslová výroba České republiky v dubnu klesla víc, než se čekalo. 

V kontextu prudkého oslabení zahraničního obchodu se do výsledků průmyslové výroby opět hlavně podepisoval útlum produkce hlavního vývozního artiklu Česka, motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Její meziroční pokles dosáhl 15,7 % a dominantně stáhl celý průmysl oslabení. 

Hodnocení: Průmyslová výroba České republiky v dubnu klesla víc, než se čekalo. 

Český průmysl tak jako jeho zahraniční kolegové stále čelí nedostatku materiálů i lidských zdrojů, tím i prodlužování dodacích termínů a růstu cen. Zlepšení v podobě rovnováhy nabídky s poptávkou by mělo nastat během příštích kvartálů.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia