Makroekonomické události ČR: Opoziční strany po vítězství ve volbách plánují razantní redukci rozpočtového deficitu státu roku 2022

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Opoziční strany, jež společně většinou ovládly české volby do dolní komory parlamentu konané 8. - 9.10., Poslanecké sněmovny a které usilují o zformování nové vlády budou usilovat o přepracování státního rozpočtu na rok 2022 s cílem snížit plánovaný deficit pod 300 mld. Kč. Sdělil to v debatě České televize lídr čelní Občanské demokratické strany a tím i středopravicové koalice SPOLU (s TOP 09 a Křesťanskou a demokratickou unií - Československou stranou lidovou) Petr Fiala. SPOLU se snaží vytvořit vládu s koalicí České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí.

To znamená, že státní rozpočet pravděpodobně nebude schválen před koncem roku, což povede k rozpočtovému provizoriu omezující diskreční výdaje. Podle Fialy rozpočtové provizorium do dvou měsíců nezpůsobí problém. 

Stávající vláda pravocentristického hnutí ANO 2011 a České strany sociálně demokratické s podporou Komunistické strany Čech a Moravy navrhla pro příští rok rozpočtový schodek země 376,6 mld. Kč, který se podobá rekordnímu deficitu v roce 2020, kdy udeřila koronavirová pandemie a očekávanému manku v toce 2021 s tím jak výdaje zůstávají vysoké. 

“Takový deficit není možný,” řekl Fiala. Na dotaz, zda by deficit státního rozpočtu v roce 2022 mohl být pod 300 mld. Kč Fiala odpověděl, že bude rád, když se ministerstva budou snažit o provozní úspory kolem 6 %, které by podle něj mohly deficit státního rozpočtu snížit o téměř 100 mld. Kč. 

Fiala rovněž řekl, že strany, které budou tvořit novou vládu nechtějí zvyšovat daně jako část jejich plánů. 

Vláda lídra hnutí ANO 2011 Andreje Babiše čelí kritice za zvýšení nerovnováhy státního rozpočtu a dluhu rekordním snížením daně z příjmu a zvýšením penzí a veřejných mezd se zvýšením pandemických výdajů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia