Makroekonomické události ČR: Nezaměstnanost (dle ČSÚ) v dubnu stagnovala na 2,4 %

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Nezaměstnanost v dubnu stagnovala. V České republice ve skupině pracujících věku 15 - 64 let po očištění o sezónnost podle Českého statistického úřadu obecná míra nezaměstnanosti (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných) v dubnu stagnovala na březnových 2,4 %. Sestupný trend z maxima v březnu 2021 3,4 % poznamenaném koronavirovou pandemií, které stanovilo dlouhodobý vrchol tohoto ukazatele od dubna 2017 (3,4 %) stále platí. Vyšší pak tato míra nezaměstnanosti byla naposledy v lednu 2017 3,6 %. Trh práce kvůli koronavirové pandemii od jejího vypuknutí na jaře 2020 rok pozvolně slábl, od té doby, tedy od přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2021 s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování a s otevíráním ekonomiky a jejím oživením naopak sílí. Trh práce tak dle míry nezaměstnanosti, zaměstnanosti i odpracovaných hodin během pandemie překvapivě příliš neoslabil a zůstal velmi silný, jednak kvůli pootevřené ekonomice, ekonomickému oživení a podpoře státu a centrální banky firmám a domácnostem. Pandemie tak je pouhým stínem, který na pár čtvrtletí překryl dlouhodobou sílu trhu práce. Kvůli zmíněným důvodům by posilování trhu práce mělo pokračovat i v dalších kvartálech. Trh práce pokračuje v posilování. Ukrajinská krize včetně migrace se na trh práce příliš nepromítla. Útlum ekonomiky má totiž se setrvačnost, v případě migrace pak do Česka dorazily hlavně ukrajinské ženy, jejichž prvotním cílem je zajištění péče o potomky a zajištění ubytování. Posléze vzhledem k jejich očekávání brzkého návratu na Ukrajinu poptávají spíše možnosti přivýdělku a krátkodobých pracovních poměrů v manuálních profesích a to i v případě jejich vyšší a specializované kvalifikace. Vzhledem k péči o děti jde hlavně o jednosměnné provozy. Makroekonomické prostředí se tento rok podstatně mění jednak kvůli Ukrajinské krizi a v širším obrázku i silnější inflaci a agresivním zvyšováním úrokových sazeb ČNB vedoucích k výraznějšímu snížení růstu ekonomiky. Tím se patrně pozastaví růst trhu práce. K jeho obratu zatím nedojde, neboť motory ekonomiky ještě budou produkovat růstovou dynamiku schopnou udržovat sílu trhu práce i po tento rok.

Česká republika: Obecná míra nezaměstnanosti (4 2021, pracující věku 15 - 64 let, podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, očištěno o sezónní vlivy, Český statistický úřad):

Skutečnost: 2,4 %
Očekávání
Předchozí:   2,4 %

Nezaměstnanost v dubnu stagnovala. Sestupný trend z maxima v březnu 2021 3,4 % poznamenaném koronavirovou pandemií, které stanovilo dlouhodobý vrchol tohoto ukazatele od dubna 2017 (3,4 %) stále platí. Vyšší pak tato míra nezaměstnanosti byla naposledy v lednu 2017 3,6 %. Trh práce kvůli koronavirové pandemii od jejího vypuknutí na jaře 2020 rok pozvolně slábl, od té doby, tedy od přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2021 s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování a s otevíráním ekonomiky a jejím oživením naopak sílí. Trh práce tak dle míry nezaměstnanosti, zaměstnanosti i odpracovaných hodin během pandemie překvapivě příliš neoslabil a zůstal velmi silný, jednak kvůli pootevřené ekonomice, ekonomickému oživení a podpoře státu a centrální banky firmám a domácnostem. Pandemie tak je pouhým stínem, který na pár čtvrtletí překryl dlouhodobou sílu trhu práce. Kvůli zmíněným důvodům by posilování trhu práce mělo pokračovat i v dalších kvartálech. Trh práce pokračuje v posilování. Ukrajinská krize včetně migrace se na trh práce příliš nepromítla. Útlum ekonomiky má totiž se setrvačnost, v případě migrace pak do Česka dorazily hlavně ukrajinské ženy, jejichž prvotním cílem je zajištění péče o potomky a zajištění ubytování. Posléze vzhledem k jejich očekávání brzkého návratu na Ukrajinu poptávají spíše možnosti přivýdělku a krátkodobých pracovních poměrů v manuálních profesích a to i v případě jejich vyšší a specializované kvalifikace. Vzhledem k péči o děti jde hlavně o jednosměnné provozy. Makroekonomické prostředí se tento rok podstatně mění jednak kvůli Ukrajinské krizi a v širším obrázku i silnější inflaci a agresivním zvyšováním úrokových sazeb ČNB vedoucích k výraznějšímu snížení růstu ekonomiky. Tím se patrně pozastaví růst trhu práce. K jeho obratu zatím nedojde, neboť motory ekonomiky ještě budou produkovat růstovou dynamiku schopnou udržovat sílu trhu práce i po tento rok.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia