Makroekonomické události ČR: Nezaměstnanost (dle ČSÚ) v červenci s oživením ekonomiky slábne

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.09.2021
  |  
Josef Kvarda
V České republice ve skupině pracujících věku 15 - 64 let po očištění o sezónnost v lednu podle Českého statistického úřadu obecná míra nezaměstnanosti v červenci klesla na 2,8 % z červnových 2,9 %. Míra nezaměstnanosti klesá čtvrtý měsíc v řadě, tedy od březnového maxima 3,5 %, které stanovilo dlouhodobý vrchol tohoto ukazatele od dubna 2017 (3,5 %). Vyšší pak tato míra nezaměstnanosti byla naposledy v lednu 2017 3,6 %. Červencová míra nezaměstnanosti oslabila i meziročně z 3,0 % v červenci 2020. Data celkově potvrzují kulminaci pozvolného slábnutí trhu práce způsobeného koronavirovou pandemií na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2021 s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování a s otevíráním ekonomiky a jejím oživením. Trh práce tak dle míry nezaměstnanosti, zaměstnanosti i odpracovaných hodin během pandemie překvapivě příliš neoslabil a zůstal velmi silný, jednak kvůli pootevřené ekonomice, ekonomickému oživení a podpoře státu a centrální banky firmám a domácnostem. Pandemie tak je pouhým stínem, který na pár čtvrtletí překryl dlouhodobou sílu trhu práce. Kvůli zmíněným důvodům by posilování trhu práce mělo pokračovat i v dalších kvartálech.

Česká republika: Obecná míra nezaměstnanosti (7 2021, pracující věku 15 - 64 let, podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných, očištěno o sezónní vlivy, Český statistický úřad):

Skutečnost: 2,8 %
Očekávání
Předchozí:   2,9 %

Rozbor: Míra nezaměstnanosti klesá čtvrtý měsíc v řadě, tedy od březnového maxima 3,5 %, které stanovilo dlouhodobý vrchol tohoto ukazatele od dubna 2017 (3,5 %). Vyšší pak tato míra nezaměstnanosti byla naposledy v lednu 2017 3,6 %. Červencová míra nezaměstnanosti oslabila i meziročně z 3,0 % v červenci 2020. Objem odpracované doby, jeden z prvních signálů trendu trhu práce, se v červnu 2020 po první koronavirové vlně vrátil do normálu předkoronavirového šoku. Od října, tedy v období druhé a dalších koronavirových vln odpracované hodiny klesaly meziročně mnohem méně než ve vlně první. Letos objem odpracovaných hodin se jiý vrátil do dlouhodobého normálu. 

Hodnocení: Data celkově potvrzují kulminaci pozvolného slábnutí trhu práce způsobeného koronavirovou pandemií na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2021 s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování a s otevíráním ekonomiky a jejím oživením. Trh práce tak dle míry nezaměstnanosti, zaměstnanosti i odpracovaných hodin během pandemie překvapivě příliš neoslabil a zůstal velmi silný, jednak kvůli pootevřené ekonomice, ekonomickému oživení a podpoře státu a centrální banky firmám a domácnostem. Pandemie tak je pouhým stínem, který na pár čtvrtletí překryl dlouhodobou sílu trhu práce. Kvůli zmíněným důvodům by posilování trhu práce mělo pokračovat i v dalších kvartálech. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání