Makroekonomické události ČR: Mzdy ve druhém čtvrtletí nominálně robustně vzrostly, kvůli inflaci ale reálně rekordně padly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Reálné mzdy druhého čtvrtletí při stále solidním růstu nominálních mezd kvůli zvýšené inflaci rekordně klesly, trochu víc, než se čekalo. Pokles průměrné hrubé měsíční reálné mzdy druhého kvartálu 9,8 % následoval po poklesu 3,5 % (revize zvýšení z poklesu 3,6 %) v předchozím kvartálu. Trh čekal její méně silný pokles 3,6 %. Růst průměrné hrubé měsíční nominální mzdy zpomalil na 4,4 % z 7,3 % (revize zvýšení z 7,2 %) v prvním čtvrtletí. Mezera mezi růstem reálné a nominální mzdy se ve druhém kvartálu 2022 rozšířila zvýšením inflace na 15,8 %. Data potvrzují obavy spotřebitelů ztělesněné pádem spotřebitelského sentimentu v posledních měsících. Lidé mají obavu ze zhoršení své finanční situace (kromě toho se obávají poklesu výkonnosti ekonomiky a trhu práce), které již reálně pociťují. Setrvačnost zdražování ještě letos potrvá. Pesmismus domácností se promítá do útlumu maloobchodu (posledních 9 měsíců) i služeb (od začátku roku), tedy celkově poklesem spotřeby domácností. V kontextu Ukrajinské krize a s ní spojenými riziky, nejistotami a obavami domácnosti cítí i prudký růst úrokových sazeb a tím i obavy výraznějšího oslabení ekonomiky. Pokles spotřeby domácností daný reálným snížením jejich příjmů, negativní psychologií a blížícím se oslabením ekonomiky (a možná i trhu práce) dále podváže spotřebu domácností a tím i ekonomický růst. Dosavadní trend by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích. Oslabení ekonomiky (které by se mělo promítnout do ztráty kondice trhu práce a tím i mezd) není zcela jasné.

Česká republika: Průměrná hrubá měsíční reálná mzda (2Q 2022, meziroční změna)

Skutečnost: - 9,8 %
Očekávání:  - 9,5 %
Předchozí:   - 3,5 % (revize z - 3,6 %)

Rozbor: Reálné mzdy druhého čtvrtletí při stále solidním růstu nominálních mezd kvůli zvýšené inflaci rekordně klesly, trochu víc, než se čekalo. 

Růst průměrné hrubé měsíční nominální mzdy zpomalil na 4,4 % z 7,3 % (revize zvýšení z 7,2 %) v prvním čtvrtletí. Mezera mezi růstem reálné a nominální mzdy se ve druhém kvartálu 2022 rozšířila zvýšením inflace na 15,8 %. 

Hodnocení: Reálné mzdy druhého čtvrtletí při stále solidním růstu nominálních mezd kvůli zvýšené inflaci rekordně klesly, trochu víc, než se čekalo. 

Data potvrzují obavy spotřebitelů ztělesněné pádem spotřebitelského sentimentu v posledních měsících. Lidé mají obavu ze zhoršení své finanční situace (kromě toho se obávají poklesu výkonnosti ekonomiky a trhu práce), které již reálně pociťují. Setrvačnost zdražování ještě letos potrvá. Pesmismus domácností se promítá do útlumu maloobchodu (posledních 9 měsíců) i služeb (od začátku roku), tedy celkově poklesem spotřeby domácností. V kontextu Ukrajinské krize a s ní spojenými riziky, nejistotami a obavami domácnosti cítí i prudký růst úrokových sazeb a tím i obavy výraznějšího oslabení ekonomiky. Pokles spotřeby domácností daný reálným snížením jejich příjmů, negativní psychologií a blížícím se oslabením ekonomiky (a možná i trhu práce) dále podváže spotřebu domácností a tím i ekonomický růst. 

Dosavadní trend by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích. Oslabení ekonomiky (které by se mělo promítnout do ztráty kondice trhu práce a tím i mezd) není zcela jasné. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia