Makroekonomické události ČR: Maloobchodní tržby v červenci pokračovaly silným růstem, byť méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v červenci opět silně vzrostly, avšak zaostaly za očekáváním. Po nepřesvědčivých prodejích v dubnu, kdy se ovšem ekonomika a obchody sotva začaly pootevírat a tržby byly zhruba na zimních úrovních silně stižených koronavirovou pandemií v květnu, červnu a červenci dorazilo konečně oživení patrné z meziměsíčního i meziročního růstu. Meziměsíčně po očištění o sezónní vliv ve stálých cenách vzrostly 0,5 % po růstu 0,6 % v červnu. Meziročně bez očištění o kalendářní efekt ve stálých cenách jejich růst klesl na 3,1 % z 6,8 % (revize snížení z 7,2 %), méně než růst 4,9 %, který čekal trh. Oživení by mělo pokračovat, když by se mělo více projevit významnější otevírání obchodů. Citelnější oživení spotřeby domácností a tím i růstu domácí poptávky a ekonomiky lze předpokládat až od druhého pololetí 2021.

Česká republika: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel (7 2021, meziměsíční změna, očištěno o sezónní vliv, stálé ceny)

Skutečnost:    0,5 % 
Očekávání:   
Předchozí:      0,6 %

Česká republika: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel (7 2021, meziroční změna, neočištěné o kalendářní efekt, stálé ceny)

Skutečnost:    3,1 % 
Očekávání:     4,9 %
Předchozí:      6,8 % (revize z 7,2 %)

Rozbor: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v červenci opět silně vzrostly, avšak zaostaly za očekáváním. Spotřebu domácností táhnou prodeje nepotravinářského zboží. 

Hodnocení: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v červenci opět silně vzrostly, avšak zaostaly za očekáváním. 

Po nepřesvědčivých prodejích v dubnu, kdy se ovšem ekonomika a obchody sotva začaly pootevírat a tržby byly zhruba na zimních úrovních silně stižených koronavirovou pandemií v květnu, červnu a červenci dorazilo konečně oživení patrné z meziměsíčního i meziročního růstu. Oživení by mělo pokračovat, když by se mělo více projevit významnější otevírání obchodů. Citelnější oživení spotřeby domácností a tím i růstu domácí poptávky a ekonomiky lze předpokládat až od druhého pololetí 2021. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia