Makroekonomické události ČR: Index ekonomického sentimentu v srpnu oslabil, růst sentimentu spotřebitelů nestačil krýt pokles sentimentu firem

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci meziměsíčně klesl, když růst sentimentu spotřebitelů nestačil krýt pokles sentimentu firem. Index klesl na 98,6 bodů z 99,7 bodů v červenci. Pokles byl dán snížením indexu firemního sentimentu na 97,1 bodů z 99,3 bodů v červenci. Index spotřebitelského sentimentu vzrostl na 106,0 bodů z 101,9 bodů v červenci. Ve firemním sektoru se snížil sentiment průmyslu, služeb a obchodu, vzrostl pak sentiment stavebnictví. Převážné posílení sentimentu v ekonomice posledních měsíců nebylo srpnem příliš dotčeno. Celkově zesílení sentimentu tohoto roku bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního pololetí.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (8 2021, v bodech)

Skutečnost: 98,6
Očekávání:  
Předchozí:   99,7

Index firemního sentimentu (8 2021, v bodech)

Skutečnost: 97,1
Očekávání:  
Předchozí:   99,3

Index spotřebitelského sentimentu (8 2021, v bodech)

Skutečnost: 106,0
Očekávání:  
Předchozí:   101,9

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci meziměsíčně klesl, když růst sentimentu spotřebitelů nestačil krýt pokles sentimentu firem. Ve firemním sektoru se snížil sentiment průmyslu, služeb a obchodu, vzrostl pak sentiment stavebnictví. Převážné posílení sentimentu v ekonomice posledních měsíců nebylo srpnem příliš dotčeno. Celkově zesílení sentimentu tohoto roku bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního pololetí. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání