Makroekonomické události ČR: Index ekonomického sentimentu v prosinci poprvé od června vzrostl, byť jen mírně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v prosinci meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s listopadem se totiž při stagnujícím sentimentu firem lehce zvýšil sentiment domácností. Index vzrostl na 95,5 bodů z 95,2 bodů v listopadu. Pokles byl dán zvýšením indexu sentimentu domácností, který vzrostl po pěti poklesech v řadě z 7-měsíčního minima 90,4 bodů v listopadu na 92,3 bodů. Index firemního sentimentu stagnoval na listopadových 96,2 bodech. Ve firemním sektoru se tak jako v listopadu zvýšil sentiment průmyslu a stavebnictví, k tomu se přidalo zlepšení sentimentu obchodu. Tento příznivý meziměsíční vývoj ale vymazalo zhoršení sentimentu služeb. Podle ČSÚ byl sentiment domácností opět významně zasažen obavami inflace, kromě toho lidé zmiňovali obavy z nezaměstnanosti a tím i zhoršení finanční situace, i když tíseň byla o něco menší než v listopadu. Firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Do slabších výsledků odvětví domácí ekonomiky obchodu a služeb se začala nepříznivě projevovat nová vlna koronavirové pandemie.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (12 2021, v bodech)

Skutečnost: 95,5
Očekávání:  
Předchozí:   95,2

Index firemního sentimentu (12 2021, v bodech)

Skutečnost: 96,2 
Očekávání:  
Předchozí:   96,2

Index spotřebitelského sentimentu (12 2021, v bodech)

Skutečnost: 92,3
Očekávání:  
Předchozí:   90,4 (minimum od 4 2021)

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v prosinci meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s listopadem se totiž při stagnujícím sentimentu firem lehce zvýšil sentiment domácností. Pokles byl dán zvýšením indexu sentimentu domácností, který vzrostl po pěti poklesech v řadě z 7-měsíčního minima v listopadu. Index firemního sentimentu stagnoval. Ve firemním sektoru se tak jako v listopadu zvýšil sentiment průmyslu a stavebnictví, k tomu se přidalo zlepšení sentimentu obchodu. Tento příznivý meziměsíční vývoj ale vymazalo zhoršení sentimentu služeb. Podle ČSÚ byl sentiment domácností opět významně zasažen obavami inflace, kromě toho lidé zmiňovali obavy z nezaměstnanosti a tím i zhoršení finanční situace, i když tíseň byla o něco menší než v listopadu. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v prosinci meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s listopadem se totiž při stagnujícím sentimentu firem lehce zvýšil sentiment domácností. 

Vedle inflace ohrožující domácnosti firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Do slabších výsledků odvětví domácí ekonomiky obchodu a služeb se začala nepříznivě projevovat nová vlna koronavirové pandemie. 

Celkově zesílení sentimentu prvního pololetí tohoto roku bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního čtvrtletí 2020 a prvního čtvrtletí 2021. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia