Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v září klesl 3. měsíc v řadě na minimum od dubna

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září meziměsíčně potřetí v řadě klesl na minimum od dubna, když spadl hlavně sentiment spotřebitelů ovšem i firem. Index klesl na 96,2 bodů z 98,6 bodů v srpnu. Pokles byl dán snížením indexu firemního sentimentu rovněž klesl třikrát za sebou na 5-měsíční minimum 95,3 bodů z 97,1 bodů v srpnu. Index spotřebitelského sentimentu klesl taky na dno od dubna na 100,7 bodů z 106,0 bodů v srpnu. Ve firemním sektoru se snížil hlavně sentiment produkčních odvětví průmyslu a stavebnictví, naopak sentiment služeb a obchodu poněkud vzrostl. Podle ČSÚ byl sentiment domácností významně zasažen obavami inflace. Kromě toho firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (9 2021, v bodech)

Skutečnost: 96,2
Očekávání:  
Předchozí:   98,6

Index firemního sentimentu (9 2021, v bodech)

Skutečnost: 95,3
Očekávání:  
Předchozí:    97,1

Index spotřebitelského sentimentu (9 2021, v bodech)

Skutečnost: 100,7
Očekávání:  
Předchozí:   106,0

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září meziměsíčně potřetí v řadě klesl na minimum od dubna, když spadl hlavně sentiment spotřebitelů ovšem i firem. Ve firemním sektoru se snížil hlavně sentiment produkčních odvětví průmyslu a stavebnictví, naopak sentiment služeb a obchodu poněkud vzrostl. Podle ČSÚ byl sentiment domácností významně zasažen obavami inflace. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září meziměsíčně potřetí v řadě klesl na minimum od dubna, když spadl hlavně sentiment spotřebitelů ovšem i firem. Vedle inflace ohrožující domácnosti firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Celkově zesílení sentimentu prvního pololetí tohoto roku bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního čtvrtletí 2020 a prvního čtvrtletí 2021. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia